توفیق بدوی مرحله از آزمایش‌های انسانی واکسن سرطان روده مبصر

admin دسته‌بندی نشده

نتایج مرحله‌ی مطلع آزمایش‌های انسانی درباره‌ی واکسن منحصر‌به‌فرد سرطان روده‌ی بزرگ (عطارد کولورکتال) امیدوارکننده بوده است. مطالعه‌ای که به‌تازگی منتشر شده، نشان می‌دهد نتایج مرحله‌ی اول آزمایش حاکی از آن است که این واکسن بی‌خطر است و جهت تحریک فعالیت سیستم امنیت بدن می‌شود. بدین‌ترتیب، متد برای ایفا آزمایش‌های انسانی بزرگ‌تر همواره شده است.

سرطان روده‌ی بزرگ دومین سرطان مهلک تو جهان است که نه‌تنها تشخیص زودهنگام این جنس سرطان بغرنج است؛ بلکه بسیاری از درمان‌های فعلی تأثیرات محدودی بر بیماری می‌گذارند. تقریبا نیمی از افرادی که ارتکاب روده‌برداری می‌شوند، به‌علت عود سرطان زنده نمی‌مانند. اکنون واکسن جدیدی بخاطر تحریک سیستم پناه بیمار برای حمله و خرابکاری این جنس سرطان طراحی شده است.

روش ایمنی‌درمانی معمولا با آموزش سیستم حمایت برای تشخیص عامل اجنبی عمل می‌کند؛ بنابراین، سیستم کنف آماده می‌شود که وقتی داخل بدن با آن عامل رو‌به‌رو شد، آن را معارفه نرم و از بین ببرد. ازاین‌لحاظ، هدف‌ قراردادن سلول‌های غده بغرنج است؛ زیرا آن‌ها قرین سلول‌های تندرست به‌نظر می‌رسند.

توفیق بزرگی که الهام‌بخش طراحی این واکسن خاص بود، کشف این موضوع حیات که تقریبا داخل کامل سرطان‌های روده‌ی بزرگ، ملکولی به‌نام GUCY2C اعتراف می‌شود. اگرچه به‌طورطبیعی این ملکول خاص درون سلول‌های تندرست اپیتلیال روده نیز یافت می‌شود و به‌همین‌دلیل، هر واکسنی که آن‌ها را هدف قرار می‌دهد، باید سیستم ایمنی را فقط به‌سمت تومورها و خیر بافت‌های تندرست روده راهنمایی کند. هدف از این وهله از آزمایش، ساختن پروفایل امن برای این واکسن وجود.

ده بیمار مبتلا به عطارد کولون مرحله‌ی اول یا دوم یک دُز از واکسن را گرفتن کردند و ۶ ماه مطالعه شدند. نتایج مثبت حیات و اثرهای جانبی جدی گزارش نشد. نمونه‌گیری خون نشان می‌داد واکسن به‌طور موفقیت‌آمیزی انگیزه محکمی فعالیت سلول‌های ایمنی ضدتومور شده است. کارن نوسن از مرکز سرطان کیمل در سیدنی می‌گوید:این مطالعه‌ی محوری شواهد اولیه‌ای فراهم می‌کند که نشان می‌دهد می‌توان عاری خطر، سیستم ایمنی فرد را درجهت جست‌وجو و تخریب این جنس عطارد سوق عدل. این نقطه‌ی عقب نشینی اصلی است که با انبازی دانشمندان و پزشکان گروه سرطان روده‌ی بزرگ حاصل شده است.

قدم مربوط باینده پژوهش، انجام مطالعات بزرگ‌تر مرحله‌ی دوم است که دربرگیرنده شریک بیماران بیشتر برای ارزیابی میزان کارآمدی واکسن می‌شود. پژوهشگران با استفاده از داده‌های نتیجه از آزمایش مرحله‌ی اول، واکسن را طوری ارامش کرده‌اند که در تحریک پاسخ ایمنی مطلوب کارایی بیشتری داشته باشد. همچنین، صدای زیر مردانه است این واکسن در تداوی دیگر سرطان‌ها نیز مفید واقع شود.

پژوهش‌های اخیر علامت داده ملکول GUCY2C در سرطان‌های معده و مری و پانکراس همچنین بیان می‌شود؛ یعنی شاید این واکسن برای تعداد زیادی از سرطان‌های شایع پرمنفعت باشد. ادام اسنوک، یکی از اعضای آویشن تحقیق می‌گوید:هدف مرحله‌ی دوم مطالعه که پاییز امسال آغاز خواهد شد، نشان‌دادن این موضوع است که نسخه‌ی دوم واکسن بهتر است و شاید بوسیله درمان دسته بزرگ‌تری از بیماران مشغول به عطارد دستیار کند.بیشتر بخوانید:جلوگیری از صعود سرطان با خیساندن مناسب رژیم غذایی و باکتریدانشمندان سرطان ریه را در افراد غیرسیگاری شناسایی کردندفعالیت ضدتوموری کورکومین در سرطان معدههشدار سازمان جهانی بهداشت درباره بحران جهانی سرخکرمزگشایی نکته سنج سلول‌های سرطان زا و معرفی درمانی جدید بخاطر سرطان سینه

شاید دوست داشته باشید:

انواع بوی بد واژن و راه های پیشگیری و علاج آن

واژن هم مانند دهان، پوست و قسمت های دیگر بدن، بوی مخصوصی دارد. در این قلمرو از بدن زنان، میکروبیوم […]

مدخل اساسی ای از عوارض شیمی درمانی متناسب کنترل است

به گزارش خبرگزاری مهر، محمد بابایی، در تماس با کنگره تو برخورد با اختلالات خونین و متابولیک شیمی درمانی، اقرار داشت: […]

رمان «شیلاندَر» منتشر شد

به گزارش ایسنا، درون شناساندن این کتاب نشانی شده است: «شیلاندَر» مقدماتی داستان نرگس تمیز شعر زنی تنهاست که تو […]