علائم کم خونی در بارداری، مالیات و متد های درمان آن

admin دسته‌بندی نشده

بسیاری از بانو ها در دوران بارداری بوسیله اندک خونی مبتلا می شوند. تو این زمان مقدار گلبول های قزل خون کاهش می یابد و توانایی ارجاع اکسیژن به بافت های بدن کم می شود. اندکی کم خونین داخل دوران بارداری غریزی است، اما ممکن است به پندار کاهش میزان آهن خواه ویتامین ها خواه عوامل دیگر به کم خونین اکید مشغول شوید. اگر ناچیز خونی در ابستنی موکد باشد و علاج نشود می تواند با مالیات جدی مثل وضع حمل زودرس همراه باشد. با وارسی ادامه این مطلب، درون مورد علل ایجاد کمتر خونین داخل بارداری، علائم و وضع های علاج این بلای ناگهانی داده ها بیشتری کسب می کنید.

تو دوران ابستنی بدن خون بیشتری تولید می کند تا نیاز بدن تان را فراهم کند. اگر به میزان کافی آهن و سایر مواد مغذی را قبض نکنید این ظن وجود دارد که بدن شما نتواند قیمت گلبول قرمز لازم بخاطر این افزایش ظرفیت خون را تولید بطی ء و کم خون شوید. کم خونی عاطفه خستگی و ضعف را درون شما خلق کردن می کند. اما چنانچه کم خونی داخل ابستنی موکد باشد می تواند مالیات شدیدی را به تعاقب داشته باشد. کم خونی در دوران بارادری انواع مختلفی دارد که در ادامه ابتدا بوسیله شرح هرکدام از آنها پرداخته ایم. انواع کمینه خونی در بارداری

داخل زمان باردرای حدس ایجاد کم خونی های زیر حیات دارد: کم خونی فقر آهن؛ کم خونین نیازمندی فولات؛ هبوط ویتامین ب ۱۲ (B12). کم خونین فقر آهن

این نوع از کم خونین زمانی اتحاد می افتد که بدن آهن کافی برای ساخت نرخ هموگلوبین لازم را ندارد.هموگلوبین نوعی پروتئین داخل سلول های قرمز است که اکسیژن را از شش ها بوسیله سمت لیف های بدن حمل می کند.

درون کمتر خونی نیازمندی آهن، خون نمی تواند اکسیژن کافی را بوسیله سمت بافت ها ارجاع دهد.

کمبود یا نیازمندی آهن یکی از عوامل شایع کمتر خونی در بارداری است. کمتر خونین فقر فولات

فولات نوعی ویتامین است که به طور طبیعی در غذاهایی مانند سبزیجات با برگ های سبز یافت می شود. بدن برای پیدایش سلول های جدید مثل سلول های سرخ خونی تندرست بوسیله فولات نیاز دارد.

خانم ها در دوران بارداری به میزان فولات بیشتری نیاز دارند. اما گاهی اوقات میزان فولات مورد حاجت را از ضابطه رژیم غذایی دریافت نمی کنند. داخل نتیجه بدن نمی تواند سلول قرمز کافی برای اکسیژن رسانی بوسیله بافت های بدن تولید بطی ء. بوسیله همین دلیل مکمل های فولات بوسیله شهرت فولیک اسید در راسته موجود است.

کمبود فولات با انواع نقایص تولد مشابه ناهنجاری لوله خشمناک (اسپاینابیفیدا) و کاهش کمیت هنگاه تولد ربط مستقیمی دارد. سقوط ویتامین ب۱۲ (B12)

بدن برای تولید سلول های قرمز خونی تندرست به ویتامین B12 احتیاج دارد. زمانی که خانم ها در دوران بارداری ویتامین B12 کافی را از رژیم غذایی خود دریافت نکنند بدن سندیت نمی تواند سلول های سرخ خونین لازم برای اکسیژن رسانی را بسازد. خانم هایی که گوشت، مرغ، محصولات لبنی و تخم مرغ نمی خورند بیشتر از دیگران در معرض خطر سقوط ویتامین B12 قرار دارند. این کمبود می تواند موجب نقایص تولد مانند ناهنجاری لوله عصبیِ جنین شود و وضع حمل زودرس را به همراه داشته باشد.

از دست دادن خون درون زمان وضع حمل و بعد از آن حزن می تواند سبب کمینه خونین شود. عوامل محرک کم خونی در بارداری

تمام بانو های باردار داخل معرض خطر ابتلا بوسیله کم خونی درون بارداری هستند و نسبت به زمان های عادی به نمونه آهن و فولیک اسید بیشتری حاجت دارند. اما تو وضعیت کوچکتر خطر کم خونین بیشتر می شود: حاملگی چند قلویی؛ ابستنی های متعاقب هم داخل فاصلهٔ زمانی کوتاه؛ استفراغ زیاد به برهان کسالت صبحگاهی؛ بارداری درون سنین اندک یا نوجوانی؛ نخوردن غذاهای غنی از آهن؛ و کم خونی قبل از ابستنی. علائم کمتر خونی در بارداری

رایج ترین علائم ناچیز خونین بارداری دربرگیرنده موارد ذیل است: فام پریدگی پوست، لب ها و ناخن ها؛ احساس خستگی و ضعف؛ سرگیجه؛ تنفس کوتاه؛ افزایش خیز قلب؛ مشکل تمرکز.

درمراحل اولیهٔ کم خونین ممکن است علائم زیبنده مشاهده ای نداشته باشید. تا اینکه ممکن است بسیاری از علائم را بدون ابتلا به کم خونی، تو دوران باردرای تجربه کنید. به همین دلیل بهتر است بخاطر بررسی اندک خونی قبل از ابستنی آزمایش خون انجام دهید. خطرات و مالیات کم خونین در بارداری

کم خونین فقر آهن موکد یا علاج نشده در دوران بارداری می تواند احتمال خطرات زیر را افزایش دهد: زایمان زودرس خواه متولد نوزاد با قطع کم هنگام تولد؛ واگذاری خون به جنین (اگر در زمان زایمان خون زیادی از دست بدهید)؛ افسردگی پس ازآن از زایمان؛ کم خونین نوزاد؛ تأخیر در رشد بچه.

کمبود فولات علاج نشده می تواند خطرات ذیل را همراه داشته باشد: زایمان زودرس یا تولد نوزادی با کمیت کم؛ تولد نوزادی با نقایص جدی در نخاع و مغز (نقص لوله تندخو).

افت ویتامین B12 درمان نشده تیمار می تواند کار بزرگ تولد کودک با نقایص لوله عصبی را افزودن دهد. آزمایش کمینه خونی

در بررسی های قبل از زایمان، پزشک بخاطر نمره کم خونی برا یتان آزمایش خون تجویز می کند. به طور متعارف آزمایش خون موارد زیر را محتوی می شود: آزمایش هموگلوبین: این آزمایش مقدار هموگلوبین شما را اندازه گیری می یواش. هموگلوبین یک پروتئین غنی از آهن داخل سلول های قرمز خونی است که اکسیژن را از شش ها بوسیله سمت لیف های بدن منتقل می کند. آزمایش هماتوکریت: این آزمایش درصد سلول های قرمز خون را در هر نمونهٔ خون وزن گیری می کند.

چنانچه میزان هموگلوبین یا هماتوکریت شما کمتر از میزان طبیعی باشد، احتمالا کم خونین فقر آهن دارید. درون این عارض پزشک برای تشخیص اینکه کمینه خونی شما از جنس نیازمندی آهن است یا علت دیگری دارد سایر مشخصات خونین شما را بررسی می بطی ء.

حتی چنانچه در اوایل ابستنی کمتر خونین نداشته باشید، پزشک برای سه ماههٔ دوم و سومین بارداری شما آزمایش خون را دیپلم می بطی ء. درمان کمینه خونی درون بارداری

اگر کم خونی ابستنی دارید، احتمالا باید در کنار ویتامین های مورد نیاز از مکمل آهن و/یا مکمل فولیک اسید استفاده کنید.همچنین پزشک بوسیله شما موعظه می کند تا از غذاهای غنی از آهن و فولیک اسید درون رژیم غذایی خود استفاده کنید.

علاوه براین می توانید هر چند لحظه یک بار پس ازآن از مصرف مکمل ها از پزشک بخواهید تا برای بررسی میزان بهبود هموگلوبین و هماتوکریت خون تان آزمایش خون فتوا کند.

احتمالا پزشک برای درمان کمبود ویتامین B12 برای تان مکمل ویتامین B12 تجویز می کند.

همچنین ممکن است پزشک از شما بخواهد تا از غذاهای حیوانی بیشتری کاربرد کنید. متشابه: گوشت؛ تخم مرغ؛ محصولات لبنی.

حتی امکان پذیر است پزشک شما را به متخصص خون خواه همان هماتولوژیست ارجاع دهد تا فنی شرایط شما را درون دوران بارداری معاینه کند و در درمان کم خونی به پزشک تان معاون کند. پیشگیری از کمتر خونی دوران ابستنی

بخاطر پیشگیری از ابتلا به کمتر خونی دوران ابستنی میزان آهن کافی استعمال کنید. برای این کار بار های غذایی ارزان و غذاهای غنی از آهن را درون رژیم غذایی خویشتن قرار دهید.

تقلا کنید که سه کود داخل روز از غذاهای غنی از آهن شبیه مواد دون استفاده کنید: گوشت قرمز، مرغ و ماهی؛ سبزیجات با تجهیزات های سبز مبهم (متشابه اسفناج و کلم بروکلی)؛ غلات و دانه های غنی از آهن؛ لوبیا، عدس و خمیر سویا (توفو)؛ مغزها و تخم ها؛ و تخم مرغ.

غذاهای غنی از ویتامین سی (C) بوسیله جذب بیشتر آهن توسط بدن تان دستیار می کند. این غذاها شامل موارد عرشه است: مرکبات و آب میوه؛ توت فرنگی؛ کیوی؛ گوجه فرنگی؛ و فلفل دلمه ای.

سعی کنید که مواد بالا را همزمان با غذاهای غنی از آهن بخورید. به نشانی مثال می توانید بخاطر صبحانه غلات غنی شده با آهن را همراه با آب پرتقال مراد کنید.

همچنین سعی کنید که از غذاهای غنی از فولات کاربرد کنید تا از کمبود فولات پیشگیری کنید. این غذاها موارد زیر را دربرگیرنده می شود: سبزیجات با برگ های سبز؛ مرکبات و آب میوه؛ لوبیای خشک شده؛ و نان ها و غلات غنی شده با فولیک اسید.

از پزشک بخواهید که ویتامین های حاوی آهن و فولیک اسید برای تان دیپلم یواش.

افراد خار خوار و وگن باید در مورد مصرف مکمل ویتامین B12 در دوران بارداری و شیردهی با پزشک خود مشورت کنند.

مقاله صوتی

مدت ۲ ساعت و ۲۰ دقیقه قالب فایل MP3 گوینده مژگان اصغری حجم ۴۹ مگابایت تعداد فایل ۱۰ فایل صوتیمجموعه صوتی علائم، پیشگیری و درمان مصیبت ها

سلامتی ارزشمندترین دارایی انسان است

9،000 تومان مشاهده مقاله صوتی

شاید دوست داشته باشید:

پدری ۲۰ درصد کبدش را به کودکش اهدا کرد

به گزارش دیلی مقصود کولان هنگامی که فقط چهار روزش بود به موجب یک عارضه ژنتیکی نادر که باعث اضافه […]

تمدید فراخوان جایزه تاریخچه سال ادبیات «خبرنگاران»

 به گزارش ایسنا، چهاردهمین دوره مزد  کتاب سال شعر بوسیله تفویض «خبرنگاران»، همچون دوروبر های گذشته، تو سه بخش «تاریخچه […]

اصرار مهتر صداوسیما بر حفظ دستور کار های متمایز و بِرَندسازی

به گزارش ایسنا به نقل از روابط عمومی صداوسیما، همزمان با سالگرد شهادت سه تن از خبرنگاران برون مرزی رسانه […]