بدترین زمان روز از رویت بیمار شدن چه موقع است؟

admin دسته‌بندی نشده

تأثیر ساعت درونی بدن ما فراتر از زمان خواب است. این ساعت روی عملکرد سیستم ایمنی و بهبود ما نیز نقش مهمی دارد و شاید بتوانیم از این روزگار بخاطر سالم تر نگه داشتن خود استفاده کنیم. نتایج پژوهش ها نشان می دهد که سرعت بهبودی پوستی که طی روز دچار جریحه خواه سوختگی می شود، درمقایسه با پوستی که در طول شب آسیب می بیند، دوبرابر بیشتر است؛ البته این تنوع در پاسخ دربرابر آسیب و جراحت فراتر از پوست است.

اگر می خواهید واکسن آنفلوآنزای فصلی را اخذ کنید، سعی کنید این فرمان را هنگام بامداد عمل دهید؛ اگر تزریق را در ساعات ۹ تا ۱۱ صبح دریافت کنید، میزان تولید آنتی بادی های محافظ تو بدن، نسبت به وضعیتی که اماله را ۶ شایسته کردن بعد ستاندن کنید، دوبرابر بیشتر می شود. اگرچه داخل تک عمل جراحی قلب، عکس آن صادق است؛ ماندگاری بیمارانی که بعد از ظهر مادون ارتکاب جراحی بیرونی قرار گیرید، بیشتر است. درواقع به هر قسمت از بدن که توجه کنید، از مغز محزون تا سیستم ایمنی، به نظر می رسد ریتم های ۲۴ ساعته ای که فعالیت سلول ها و بافت های بدن را کنترل می کنند (و به آن ها ریتم های شبانه روزی یا روزگار زیستی گفته می شود) روی بهبود بدن پس از آسیب یا عفونت تأثیر دارند. تامی مارتینو، مدیر مرکز پژوهش های بیرونی و عروق دانشگاه گلف که قصد دارد دانش نوظهور زمان بندی بیولوژیکی را در پزشکی انسان و حیوان به فقره ببرد، می گوید:مقاله های مرتبط:سرعت بهبودی زخم هایی که خلال روز ابداع می شوند، بیشتر استساعت زیستی و راهنما نمای بدن؛ آیا درک ششم انسان واقعیت دارد؟چرا مخاطره حمله قلبی در بامداد ها بیشتر استازنظر فیزیولوژیکی، شرایطی که ما لحظه روز داریم، با آنچه که هنگام شب داریم، اختلاف دارد.

از عطارد گرفته تا کاردیولوژی، آرتریت تا آلرژی ها، حس بهتر از این ریتم ها می تواند باعث شود که داروها و رژیم های درمانی در موثرترین زمان و هنگامی که احتمال آسیب کمترین وزن است، به بیماران ارائه شود. استقامت این ریتم ها ممکن است بیماران را قادر سازد که نوک تیز برنده بهبود یافته و علائم جسمانی بیماری کاهش یابد. مارتینو می گوید:عقیده ی شخصی غلام این است که پزشکی زمانه زیستی می تواند برای ابد متد مدیریت مصونیت انسان را دگرگونی دهد. این رویکرد با مقیاسی در حدواندازه های سیاق هایی مانند ژن درمانی، سلول های بنیادی و هوش مصنوعی یکی از امیدبخش ترین تکنولوژی های متاخر بخاطر کاهش بار بلای ناگهانی ها در جهان است.

این ایده که فیزیولوژی ما از ساعتی به روزگار دیگر متغیر است، ایده ای قدیمی است. بقراط، پزشک یونانی نوسانات ۲۴ ساعته ای را تو شدت تب مشاهده کرد. در طب سنتی چینی نیز آمده است که اعضای متنوع بدن داخل برخی از ساعت ها در بهترین شرایط خود هستند: شش ها بین ۳ تا ۵ صبح، دل بین ۱۱ صبح تا ۱ بعدازظهر و کلیه ها بین ۵ تا ۷ بعدازظهر. اخیرا همچنین داخل مطالعات متعددی اثر شایسته کردن خفیه بدن پهلو بلای ناگهانی ها و علاج مورد توجه فراغت گرفته است. این ریتم ها با تبدیل تمایلات، اقدام و بیوشیمی، ما را برای رویدادهای معمول موجود درون محیط که به وسیله ی حرکت دورانی ی شب هنگام روزی نور و تیرگی کنترل می شوند، آماده می کنند.

درمورد مسئله ی بهبودی، برهان جالبی وجود دارد که چرا سرعت بهبودی زخم هایی که طی روز اتفاق می افتد، بیشتر است. جان اونیل، زیست شناس ٰآزمایشگاه زیست شناسی مولکولی شورای پژوهش های پزشکی داخل کمبریج می گوید:سلول های ما طوری تکامل نمایان کرده اند که بتوانند زخم ها را در زمان های بیولوژیکی که احتمال عارضه آن ها بیشتر است، به طور موثرتری ترمیم کنند. به عنوان یک انسان، بعید است که داخل میانه ی رویا شب دچار زخم وقار شوید، درحالی که احتمال زخمی شدن در کشش روز متجاوز بیشتر است.

پژوهش های اونیل نشان داده است که سلول هایی که فیبروبلاست نامیده می شوند، هنگام روز سریع تر به محل جریحه مهاجرت می کنند. این سلول ها با ایجاد کلاژن به نوسازی لیف آسیب دیده کمک می کنند. اونیل می گوید:ما به طور پیوسته شاهد بود تفاوت دوبرابری در سرعت نوسازی خدشه ها بوسیله عنوان تابعی از زمان بیولوژیکی بودیم.

هنگامی که آن ها داده های شان بین المللی جراحات سوختگی را تجزیه و تحلیل کردند، باخبر شدند به طور متوسط مسئله بهبودی افرادی که در طول شب دچار سوختگی می شوند، نسبت به کسانی که طی روز دستخوش سوختگی می شوند، ۱۱ روز طولانی تر است.راچل ادگار، ویروس شناس کالج سلطنتی لندن می گوید که جهیز ایمنی ما نیز داخل معرض ریتم های بیولوژیکی است که روی نحوه ی پاسخ آن دربرابر عفونت ها تأثیر می گذارد. شاید این موضوع داخل آغاز عجیب به دید برسد که اقتدار بدن ما ازنظر واکنش دربرابر پاتوژن ها براساس زمان روز جابجا شده است ولی مقدور است این محدودیت به عنوان ابزاری برای محافظت از ما دربرابر فعالیت بیش از معادل سیستم ایمنی تکامل یافته باشد. ادگار می گوید:اگر شما دچار پاسخ التهابی بسیار بزرگی شوید، باید بتوانید آن را کنترل کنید؛ داخل غیر این صورت این امر می تواند آسیب های زیادی به همراه داشته باشد.

او درحال مطالعه اثرات متقابل بین ریتم های شبانه روزی و عفونت های ویروسی نظیر هرپس (تب عمه) بوده است. در یک مطالعه، او دریافت که سرعت افزودن ویروس هرپس داخل موش هایی که در آغاز پیرامون ی استراحت عفونی شده بودند، درمقایسه با موش هایی که در آغاز پرگیر ی فعالیت عفونی شده بودند، ده موافق بیشتر است. این یافته ها علامت می دهد که این معلول مقدور است مربوط به چیزی فراتر از تغییر فعالیت سیستم امان باشد. ریتم های روزانه ی خویشتن سلول های عفونی نیز مقدور است روی گستره ی عفونت تأثیرگذار باشد. این شواهد با نتایج یک بررسی ی انسانی اخیر سازگار است که نشان می عدالت اگر واکسن آنفلوآنزای فصلی خلال صبح تزریق شود، پاسخ ایمنی نتیجه از آن نسبت بوسیله تزریق بعدازظهر، پرعضله تر است. البته ادگار هشدار می دهد که حتی با این شرایط، پیشنهاد اینکه زمان مناسبی از روز بخاطر بیمار شدن وجود دارد، بسیار سهل انگارانه است. او می گوید: «این زمان بخاطر عوامل عفونت زای مختلف، متفاوت است.»

عفونت خون یا سپسیس یک پاسخ شدید و مرگبار در برابر یک عفونت است که می تواند به وسیله ی تنقیه مولکول های موجود روی سطح باکتری آغاز شود. اگر این مولکول خلال شب به موش ها تزریق شود،فقط ۲۰ درصد از آن ها حی می مانند اما اگر این اماله را طی دوره ی کوشا خویشتن شهود کنند، بیش از ۹۰ درصد آن ها زنده باقی خواهند ماند. این یافته ها چشم اندازهای هیجان انگیزی را رو بوسیله درمان بیماری های عفونی باز می کنند. ادگار می گوید:چنانچه ما بدانیم که یک ویروس تو زمان خاصی به سلول های مجاور نشر می کند، می توانیم درمان های ضدویروسی را زمانی ارتکاب دهیم که بیشترین اثر را داشته باشند. انجام این کار می تواند از مقدار داروهای ضدویروسی مورد احتیاج بکاهد.

تنها پاسخ ما دربرابر عفونت ها زدودن که از این رویکرد سود می برد. به نظر می رسد که بسیار از نیمی از داروهای ضروری اداره جهانی بهداشت (۲۵۰ دارویی که در هر بیمارستانی در سرتاسر جهان یافت می شود)، مسیرهای مولکولی تنظیم شده با ساعات خفیه سلولی را تک هدف قرار می دهند. براین اساس، زمان استعمال دارو روی اثربخشی آن تأثیر دارد. این موارد شامل داروهای خانه مرسوم آسپرین و ایبوپروفن و نیز داروهای کنترل فشار خون، زخم معده، نفس تنگی و سرطان است. تو بسیاری از موارد، داروهای مورد نظر دارای نیم عمر کوتاه نمدار از ۶ ساعت هستند. با توجه به این موضوع، اگر آن ها درون زمان غیربهینه ای مصرف شوند، به اندازه ی کافی در سیستم سرمد نمی مثل تا عملکرد نیکوترین ی خود را بوسیله نمایش بگذارند؛ برای شهید والزارتان که یک داروی کنترل فشار خون است، وقتی خلال غروب استفاده شود، داخل مقایسه با اول صبح، تا ۶۰ درصد موثرتر است. مشخص شده است که میزان تأثیر آسپرین وقتی هنگام غروب استعمال شود، بیشتر است. برخی از قرص هایآنتی هیستامین مورد مصرف برای آلرژی هایی شبیه تب یونجه همچنین چنانچه طی عصر استفاده شوند، تأثیر بیشتری دارند. یک تجسس ی انسانی اخیرا نشان داده است که اگر پرتودرمانی بعد ازظهر اجرا شود، نسبت به صبح تأثیر بیشتری دارد.

گلچین بهترین زمان کاربرد داروها و رژیم های درمانی ازنظر تأثیر، آن روش که به نظر می رسد، سهل نیست. اگر قرار باشد بهترین زمان مصرف دارو نیز تعیین شود، هزینه ی اجرا آزمایش های بالینی تکثیر روشن می یواش. از طرف دیگر، اطمینان از این موضوع که باهم اتحاد کردن کنندگان داروهای خویشتن را در زمان های تعیین شده کاربرد کنند نیز دشوار است. بوسیله همین علت است که همکاری های دارویی هنوز کار زیادی در این وفاق انجام نداده اند.

ریتم های شبانه روزی همگی ی افراد، مانند هم محو. برخی از افراد کامل طول شب را می خوابند و برخی نیز جغدهای شب هستند. مدخل قابل توجهی از افراد اجتماع نیز شیفت شب امر می کنند. این فرمان می تواند روی ریتم های شبانه نصیب و صلح و صفا تأثیر داشته باشد؛ در کنار اینکه، در حال حاضر هیچ آزمایش سهل و سریعی وجود ندارد که بتواند با دقت مشخص کند که عقربه های زمانه درونی یک فرد در یک زمان ویژه در کجا استراحت دارند.

خود بیمارستان ها نیز یک دشوار محسوب می شوند. بسیاری از ساختمانی های بیمارستان های مدرن دارای پنجره های کوچک و نورپردازی داخلی ضعیفی هستند. این فقره مشکل ساز است بجهت نور روز وافر کم و تلالو تقلبی زیاد هنگام شب جهت اختلال داخل ریتم های بیولوژیکی و خواب می شود. ریتم های شبانه روزی نابهنجار خواه پهناور از محدودیت های مشترک بیماران بیمارستانی است. چیزی که به این دشوار می افزاید، آن است که داروهای خاصی بسان مورفین ها همچنین می توانند زمان بندی ساعت زیستی را تحول دهند. داخل همین حین، خواب بیمار که ازنظر توانایی او برای گشایش اهمیت فراوانی دارد، ممکن است بوسیله مایه ی درد، نگرانی خواه صدا آشفته شود. این عوامل منجر به خلق کردن سوالاتی در این باره می شود که این وضعیت تا چه حد روی بهبودی و بقای این بیماران تأثیر می گذارد.

برخی از زورمند ترین شواهد از بیماران مبتلا بوسیله بیماری های قلبی می آید. همچون سایر بافت های بدن، جهیز قلبی عروقی دارای یک ریتم شب هنگام یکروز قوی است؛ سرعت جست قلب و تنگ کردن خون تو خلال خواب در کمترین کمیت خویشتن است و با بیدار شدن سریعا افزودن بی پرده می کند، پلاکت ها، اجزای خونی کوچکی که بوسیله لخته شدن خون کمک می کنند، طی روز چسبنده تیز هستند. سطوح هورمون هایی مثل آدرنالین که رگ های خونی را منقبض کرده و سبب می شود قلب سریع تر بزند نیز طی روز بیشتر است. این تغییرات شبانه روزی روی زمان بندی حوادث قلبی قطعی مثل حملات قلبی تأثیر می گذارد. مارتینو می گوید:اگر افرادی را که به پاره اورژانس مراجعه می کنند، تک بازرسی قرار دهید، درمی یابید که ظن بروز حمله ی قلبی حوالی ساعت ۶ بامداد و ظهر درمقایسه با دیگر زمان های روز یا شب بیشتر است. زمان ممکن است روی اقتدار ما ازنظر گشایش پس از یک آسیب قلبی نیز ابهت داشته باشد.

نتایج یک مطالعه ی اخیر علامت می قسط که درمورد انجام جراحی تعویض دریچه قلب، احتمال بروز یک واقعه ی قلبی جدی تا ۵۰۰ روز پس از عمل داخل افرادی که بعدازظهر کوچکتر این عمل جراحی استراحت می گرفتند، درمقایسه با کسانی که بامداد این عمل را ارتکاب می دادند، تا ۵۰ درصد کمتر بود. دیگر مطالعات نشان داده اند، در میان بیمارانی که درحال بازیابی از یک حمله قلبی خواه جراحی دل هستند، افرادی که بیشتر داخل معرض نور روز صبر می گیرند، ارزش ماندگاری بالاتری دارند و زودتر از بیمارستان مرخص می شوند.

مطالعات حیوانی بینش هایی را درمورد علت این فقره فراهم می بطی ء. در یک مطالعه، مارتینو و همکاران موش هایی را که دچار حمله ی قلبی شده بودند، در معرض چرخه های طبیعی خواه تاریک پرتو قرار دادند. آن ها تفاوت های سزاوار سرزنش توجهی را درون تعداد و انواع سلول های امان که به کمک قلب آمده بودند، مقدار بافت زخمی و نرخ ماندگاری مشاهده کردند. احتمال اجل در پی جراحت قلبی داخل موش هایی که ریتم شبانه یکروز آن ها دچار اختلال شده وجود (همان طور که ممکن است خلال مدت بستری داخل بیمارستان اتفاق افتد)، بیشتر حیات. در مطالعات بیشتر نشان داده شد که نوع و مقدار سلول های سیستم امن که متوجه لیف های آسیب دیده ی دل می شوند، ودیعه به زمانی از روز که داخل آن جریحه رخ داده باشد، متفاوت است. مارتینو می گوید:تو فدایی از بخش های محافظت های ویژه قلبی هنگام شب از شدت تلالو کاسته می شود که تاحدودی مفید است اما برخی از بیمارستان ها اصلا این حکم را انجام نمی دهند. بخاطر مثال، اگر افراد به بسرنوشت شوم دچار کردن اورژانس رجوع کنند و تختی تهی نباشد، شاید کامل شب را زیر چراغ های روشن یا حتی کامل طول شب را در راهرویی برملا سپری کنند. آشکار است که در این وضعیت، خواب و ریتم های شبانه بهره آن ها که طی چند روز اول برای بهبودی بیش مهیب است، به شدت دچار اختلال می شود.

یکی از وضع های مؤثر برای سازگاری با ریتم های شبانه روزی بدن این است که زمان جراحی طوری برنامه ریزی شود که ازنظر بدن بهترین زمان ممکن باشد. بخاطر جراحی قلب، زمان مورد رویت ممکن است خلال عصر باشد اما بخاطر دیگر وضع های پزشکی، این زمان ممکن است فرق داشته باشد؛ بخاطر مثال، وارسی ی اونیل درباره ی بهبودی فاجعه ها مدال می دهد که اگر جراحات در طول روز ایجاد شود، کلاژن بیشتری به معاون نوسازی لیف آسیب دیده می آید. او با تأکید بر این موضوع که کسی تابه حال این جریان را مورد مطالعه قرار نداده است، می گوید، حدس می زند درمورد جراحی زیبایی هرچه به شب نزدیک شویم، بهتر است برای اینکه تو این وضعیت زمان بهبودی طولانی می شود و احتمالا کبود شدگی های کمتری برجای خواهند ماند.

سیاق حل دیگر، انتصاب سیستم های نوری مردم محوری است که ازنظر شدت پرتو و رنگ مطابق با ساعات شبانه یکروز بدن انسان تغییر یواش و وضعیت محیط طبیعی را شبیه سازی کند. پزشکان درمانگاه گلوستروپ در کپنهاک، اثر چنین سیستمی را در بخش استعداد اندکی سکته مورد بررسی استراحت داده اند. داده های فعلی آن ها مدال می دهد که ریتم های شب هنگام نصیب بیماران در پاسخ بوسیله این سیستم های نوری استقامت می شود و این بیماران درمقایسه با بیمارانی که در بسرنوشت شوم دچار کردن دارای نورپردازی معمولی به طریق می برند، دچار افسردگی و خوف کمتری هستند. تا اینکه ممکن است بتوان داروهایی را طراحی کرد که ریتم های شبانه روزی را داخل بیماران بیمارستانی تثبیت کنند خواه اینکه آن ها را به حد تعلیق درآورند تا جراحی در زمان بهینه ی بهبودی اجرا گیرد. پژوهشگران درحال آزمایش چنین مولکول هایی روی حیوانات هستند و نتایج امیدوارکننده ای حاصل شده است. مارتینو می گوید:می توانم جهانی را تصور کنم که تو آن بخاطر درمان مصیبت قلبی یک امین «شبانه نصیب» را یا در حضور یا در نبود نور می خوریم.

نور، خواب و زمان بندی؛ مواردی هستند که ما به آن ها چندان توجهی نمی کنیم ولی همین سه عامل بیش اساسی، توانایی تغییر نگهداری های بهداشتی را دارند.بیشتر بخوانید:دانشمندان بخاطر مقابله با پیری داروهایی کشف کرده انداختلالاتی که منجر بوسیله رویا آلودگی اکید روزانه می شوندشکست رویکرد کنترل ژنتیکی پشه های ناقل بیماری درون برزیلنوزادانی که از ضابطه سزارین متولد می شوند، میکروب های مهمی را از دست می دهندغیرفعال کردن یک پروتئین، سرماخوردگی را درمان می کند

شاید دوست داشته باشید:

«ردِپای عشق در شعر زنان دنیا» در بازار تاریخچه

 به گزارش ایسنا، در معرفی این مجموعه که درون نشر زرینِ اندیشناک منتشر شده، آمده است:  این کتاب حاویِ شعرهایی […]

احتمال ابتلا به کووید ۱۹ امکان پذیر است موقوف به سن نباشد

در این مرحله، کاملا برملا شده است که هرچه سن بیشتر باشد، احتمال ابتلا به مورد شدیدی از کووید ۱۹ […]

توصیه های پزشکی بوسیله بیماران سرطانی در غوغا کرونا

بوسیله گزارش همشهری آنلاین به نقل از روزنامه نگار مهر، محسن اسفندبد، با اشاره بوسیله روزهای ابتدایی شیوع کرونا در کشور، گفت: داخل […]