غیرفعال کردن یک پروتئین، سرماخوردگی را تداوی می یواش

admin دسته‌بندی نشده

هرچه که سرماخوردگی مسری بالایی دارد، به همان اندازه هم درمان آن دشوار بوده است. این کار عمدتا بوسیله این دلیل است که انواع بسیار مختلفی از ویروس ها وجود دارند که موجب سرماخوردگی می شوند و این ویروس ها از سرعت تیک فوقانی برخوردار هستند. نتایج مطالعه ی جدیدی مدال می دهد که غیرفعال کردن یکی از پروتئین های موجود درون سلول های انسان می تواند جهت بی اثر شدن ویروس سرماخوردگی شود.

ویروس هایی مثل آن هایی که موجب سرماخوردگی و آنفلوآنزا می شوند، اشکالی از حیات هستند که سرعت تکامل بیش اضافی دارند. بوسیله همین جهت است که درمان دائمی برای این بیماری های شایع وجود ندارد. هر زمان که دانشمندان یک واکسن مدل سازی می کنند، این واکسن روی طولانی سویه های ویروس مفید نیست و تا اینکه روی آن هایی که قرار است از آن ها پیشگیری کند، به انعام اجرا نمی کند چرا که این ویروس ها سریعا دربرابر دارو مقاومت حاصل می کنند.مقاله های مرتبط:درمان های خانگی سرماخوردگی، از اسطوره تا واقعیتچگونه هنگام بلای ناگهانی داروی مفت را انتخاب کنیمویروس هایی که برای صلح و صفا بدن مربوط به طبقه کارگر و زحمتکش هستند

درحالی که پژوهشگران بسیاری در حال آزمایش درمورد بیولوژی خود ویروس ها هستند تا نقاط ضعف آن ها را معین کنند، در وارسی ی جدیدی که به دستگاه ی پژوهشگران دانشگاه استنفورد و کالیفرنیا انجام شده است، پژوهشگران به جای توکل روی نقاط ضعف ویروس، سلول هایی را که عفونی می شوند، مورد بررسی استراحت داده اند.

بسیاری از ویروس هایی که موجب سرماخوردگی می شوند، به خانواده یراینوویروس ها فرع دارند که نوعی از انتروویروس ها هستند. این ویروس ها بوسیله دستیار پروتئین های مختلفی که در خویشتن سلول بود دارد، سلول های انسان را عفونی می کنند. براین اساس، پژوهشگران این موضوع را مورد بررسی قرار دادند که ویروس ها از کدام یک از پروئین ها استعمال می کنند و جدیت کردند ژن های کدکننده ی آن ها را مهار کنند.

پژوهشگران کار خود را با کشت سلول های انسانی در آزمایشگاه آغاز کردند. در هر محیط کشت، ژن کدکننده ی یکی از پروتئین هایی که ویروس مقدور بود از آن مصرف کند، حذف شده بود. آن ها سپس دو نوع ویروس را وارد این فضا سلولی کردند: ویروس RV-C15 که می تواند علت آغاز حمله ی نفس تنگی شود و ویروس EV-D68 که با مصیبت شل شل حاد (AFP) ارتباط دارد. آن ها با غیرفعال کردن سیستماتیک ژن های مختلف، می توانستند ببینند که ویروس ها بخاطر آلوده کردن سلول ها بوسیله کدام پروتئین ها وابسته هستند. آن ها ژن های اضافی را معین کردند که غیرفعال شدن آن ها جلوگیری کننده از ایجاد عفونت بوسیله مایه ی یک ویروس می شد اما توقف همزمان هر دو ویروس کار مشکلی وجود.

یکی از این ژن ها کدکننده ی آنزیمی است که SETD3 نامیده می شود. پژوهشگران استاندارد ها یی از سلول های انسانی را پرورش دادند که فاقد SETD3 بود و پس ازآن جدیت کردند که آن ها را با انواع مختلفی از انتروویروس ها دربرگیرنده EV-D68، پولیوویروس، سه نوع راینوویروس و دو سنخ کوکساکی ویروس آلوده کنند. هیچگاه کدام از این ویروس ها نتوانستند عاری SETD3 اضافه بی پرده کنند.

در آزمایش های بیشتر که روی سلول های پوششی مجاری تنفسی عمل شد، افزایش این ویروس ها ۱۰۰ طبق کاهش برملا کرد. اگرچه این نتایج امیدوارکننده بوسیله نظر می رسد ولی درمورد SETD3 چیز زیادی نمی دانیم. نقش این پروتئین در بدن تا اندازه یدکی ناشناخته مانده، بنابراین حذف آن ممکن است پیامدهای سلامتی ناخواسته ای داشته باشد.

برای بررسی بیشتر، پژوهشگران موش هایی را مهندسی کردند که به طور طولانی فاقد این ژن بودند. این موش ها ظاهرا دشوار صلح و صفا نداشتند و قادر بوسیله تولیدمثل بودند، در پیاده شدن اینکه دربرابر عفونت های خطرناک ناشی از انتروویروس ها محکم بودند. پژوهشگران تا اینکه ویروس ها را پس از تولد به مغز موش ها تنقیه کردند اما حیوانات تحت تاثیر قرار نگرفتند. جان کارت، نویسنده ی مطالعه می گوید:درمقایسه با موش های طبیعی، موش های فاقد SETD3 اصلا ذیل نفوذ ویروس استراحت نگرفتند. این ویروس بود که تو آب مرده بود، نه موش.

البته ما موش نیستیم و هیچگاه تضمینی وجود ندارد که این نتایج داخل مردم هم بی سربزرگی یا طرز کار باشد. درحالی که این رویکرد هنوز از طراحی درمانی تمام برای سرماخوردگی فاصله ی زیادی دارد، دست خط جالب و جدیدی است که شاید روزی به پیشرفت های جدیدی در شالوده ی علاج این بیماری شایع منتهی شود.

نتایج این پژوهش درون مجله ی Nature Microbiology منتشر شده است.بیشتر بخوانید:هر آنچه از دوروبر های حجم گیری و کات کردن باید بدانیدزردچوبه های تقلبی حاوی مقادیر یدکی سرب هستندبیماری کبد چرب: از علایم، تا پیشگیری و درمانآیا رژیم های غذایی مبتنی بر تنظیم هورمون ها موثرند؟اینستاگرام برای پست های مربوط به رژیم غذایی قوانین جدید اعمال می کند

شاید دوست داشته باشید:

«ردِپای عشق در شعر زنان دنیا» در بازار تاریخچه

 به گزارش ایسنا، در معرفی این مجموعه که درون نشر زرینِ اندیشناک منتشر شده، آمده است:  این کتاب حاویِ شعرهایی […]

احتمال ابتلا به کووید ۱۹ امکان پذیر است موقوف به سن نباشد

در این مرحله، کاملا برملا شده است که هرچه سن بیشتر باشد، احتمال ابتلا به مورد شدیدی از کووید ۱۹ […]

توصیه های پزشکی بوسیله بیماران سرطانی در غوغا کرونا

بوسیله گزارش همشهری آنلاین به نقل از روزنامه نگار مهر، محسن اسفندبد، با اشاره بوسیله روزهای ابتدایی شیوع کرونا در کشور، گفت: داخل […]