عظم هایی که آسان می شکنند

admin دسته‌بندی نشده

بوسیله گزارش خبرنگار مهر، پری سالمند ملک رو به افزایش است و چنانچه نخواهیم از همین امروز به اندیشه مصونیت افراد کبیر و میانسال باشیم، قطعا با سالمندانی آسیب دیده در آینده مواجه خواهیم شد که نفقه های مراقبت و علاج این افراد، بسیار سنگین تر از اعتباراتی خواهد حیات که می نبوغ امروز برای سلامت جامعه هزینه کرد. از همین رو، لازم است که برنامه های پیشگیرانه خود را هرچه زودتر عملیاتی کنیم.

زهرا وهابی معاون آموزشی گروه طب سالمندی دانشگاه علوم پزشکی تهران، با تاکید بر لزوم توجه بوسیله سلامت سالمندان، تصریح کرد: متاسفانه افراد بالای ۶۰  سال تو اجتماع به فراموشی ودیعه می شوند.

این متخصص مغز و اعصاب با اصرار بر اینکه اجتماع باید به سمت رویکرد دوستار سالمند لول کند، گفت: خانواده ها باید بوسیله کاردرمانی و گویش درمانی سالمندان تشویق شوند. ضمن اینکه احتیاج داریم که جامعه علمی و دانشگاهی را با جمعیت سالمند و مشکلات فکری و جسمی آنها بیشتر آشنا کنیم.

وهابی با بیان اینکه ۹.۳ درصد از جمعیت ایران یعنی ۷.۵ میلیون نفر سالمند هستند، افزود: طبق تعریف اداره بهداشت جهانی در کشورهای تو حال توسعه به افراد بالای ۶۰ سال سالمند اطلاق می شود و با توجه به اینکه جمعیت ایران نیز رو بوسیله سالمندی پیش می رود، باید سالمند آزاری  را که محتوی طیف های مختلفی از رفتارها است، شناخت و با آموزش اجتماع پزشکی و تحول نگرش نسبت به جمعیت سالمند، خویشتن سالمند و خانواده های آنها را با جزئیات روش تشخیصی مشکلات سالمندان آشنا کنیم و بدانیم که پروگرام درمانی سالمندان شامل تو نظرگرفتن فاکتورهای مختلفی است.

احمدرضا جمشیدی رئیس اتحادیه روماتولوژی ایران، در گفتگو با خبرنگار مهر، به سن ابتلا بوسیله پوکی استخوان در زنان و مردان اشاره کرد و گفت: این عارضه درون زنان سپس از دوران یائسگی و ۱۰ سال ابتدا این عهد می تواند بروز بطی ء. از همین رو، لازم است که زنان بالای ۳۵ سال، به اندیشه باشند و اشتی خود را تک ارزیابی استراحت دهند.

وی در تماس با شیوع پوکی عظم درون مردان، افزود: این عارضه بعد از ۶۵ سالگی در آقایان شایع است. از همین رو، لازم است که اقدامات پیشگیرانه را قبل از آغاز دوران سالمندی شروع کرد.

جمشیدی، داخل پاسخ به این سئوال که آیا سن ابتلا به پوکی استخوان در کشورمان کاهش یافته است یا خیر، گفت: نمی توان به صراحت نشانی کرد که دهه سنی ابتلا به پوکی عظم درون کشور ما نسبت به میانگین جهانی پایین آمده است یا اینکه نمونه عالمگیر این بیماری بیشتر است. اما، آنچه مسلم است، میزان ویتامین Dدر پری ایران، اندک است و این ویتامین در سخت گیری این عارضه کارگر است.

رئیس هيئت قانونگذاری روماتولوژی ایران، در خصوص ضرورت غربالگری پوکی عظم در کشور، اظهار داشت: غربالگری پوکی عظم مقرون به صرفه نیست، اما باید اقدامات پیشگیرانه تو زنان را  قبل از عهد یائسگی آغاز کرد که بیشتر از مردان داخل معرض ترساندن پوکی استخوان قرار دارند.

یکی از مشکلات دوران سالمندی، مواجهه با سالمندان افسرده است که بیشتر از دیگر سالمندان تو معرض انواع بیماری ها قرار دارند. سالمندان افسرده، دچار پوکی استخوان هستند و گرفتار شکستگی های دوباره می شوند.

زهرا عبداللهی مدیرکل دفتر بهبود تغذیه جامعه وزارت بهداشت، با اعتراف اینکه ۳۰ تا ۵۰ درصد پری کلی در کشور با کمبود ویتامین D مواجه هستند، گفت: زیادترین معیار مسری کمبود ویتامین D، تو سالمندان، زنان در سنین باروری و کودکان مشاهده می شود.

بنابر تعریف اداره جهانی بهداشت، افراد بالای ۶۰ سال به عنوان سالمند معرفی می شوند، اما مطالعات و شواهد مشعر از آن است که سن تقویمی لزوما گلچین کننده سطح اقتدار یا ناتوانی افراد ازاله و بسیاری از افرادی که سن ۶۰ سال و اعلی دارند به انعام قادرند فعالیت های فیزیکی و شناختی موثری در اجتماع داشته باشند، حتی افرادی که در گروه های اهل سنت بالاتر سالمندی فراغت دارند، متشابه افراد ۷۵ ساله تا ۸۵ ساله نیز به رغم فداکار انفراد ها می توانند در جامعه نقش آفرین باشند. بنابراین برنامه ریزی مناسب برای استفاده از توان سالمندان در جامعه و پرهیز از نوظهور گرفتن توانایی های آنها هم از موجب سلامت سالمندان و غصه از موجب برخورداری جامعه از تجربه و مشارکت آنها، حائز جلال است.

شاید دوست داشته باشید:

احتمال ابتلا به کووید ۱۹ امکان پذیر است موقوف به سن نباشد

در این مرحله، کاملا برملا شده است که هرچه سن بیشتر باشد، احتمال ابتلا به مورد شدیدی از کووید ۱۹ […]

توصیه های پزشکی بوسیله بیماران سرطانی در غوغا کرونا

بوسیله گزارش همشهری آنلاین به نقل از روزنامه نگار مهر، محسن اسفندبد، با اشاره بوسیله روزهای ابتدایی شیوع کرونا در کشور، گفت: داخل […]

ویروس کرونا در وضعیت آزمایشگاهی تا ۲۸ روز روی سطوح ابدیت می آورد

پژوهشگرانSGHAROOOON استرالیایی با وارسی استاندارد بقای ویروس کرونا روی سطوح مختلف، نشان دادند که این ویروس تا ۲۸ روز می […]