فروتنی و تواضع از دیدگاه روانشناسان

admin دسته‌بندی نشده

متواضع باشید و خرسند؛ این نصیحت ی روانشناسان است. شکسته نفسی از ویژگی های پا بر جا شخصیت افراد محسوب نمی شود، اما از انفراد های مهم شخصیتی به شمار می آید و تظاهر به داشتن چنین خصلتی کار دشواری است. 

روانشناسان اصولا برای خدمت به دیگران و نیز بخاطر استیناف به عینک ایمنی و تاج ایمنی احتیاجی ندارند و همچنین از شلاق هایی نظیر تازیانه ایندیانا جونز استفاده نمی کنند. آن ها هیچ به قفا کشف کردن متون قدیمی که تو زیر زمین تدفین شده اند ناگهان غارهای مدفون شده ای را کشف نمی کنند. به شایعه که آن ها در اعماق اقیانوس در محفظه های کروی غواصان به این سو و آن روشنایی  نمی روند و تو جستجوی ذرات زیر اتمی ناملموس با آهنرباهای غول پیکر طریق و امر ندارند.

اما هنوز هم روانشناسان گاهی دست به کاوش سنت و خصایص تمدن های قدیم که از بین رفته است می زنند. داخل آخرین مقاله ای که داخل وارسی های Current Directions تو مجله ی Psychological Science منتشر شده است، گروهی از محققان وارسی ای را وارسی کردند که درباره ی یک انفراد شخصیتی است که زمانی بسیاری از افراد را مست خویشتن کرده بود. ویژگی ای که فرید را قادر می سازد تا به طور دقیق به توانایی ها و محدودیت های خویشتن جای پا ببرد، در واقع این محدودیت به شرایط وابستگی ی بین محدودیت مربوط می شود و وابستگی ی افراد همچون آینه ای بازتاب دهنده ی این ویژگی است بوسیله طوریکه بی تا در یک رابطه، پایه اصلی را حول خویشتن استراحت نمی دهد؛ درست حدس زدید این فردی همان افتادگی خواه افتادگی است. مقاله های مرتبط:تواضع و فروتنی، خصوصیت بارز رهبران موفقچگونه قانون خودنمایی را کنار بگذاریم

 

 داریل ون تونگرن، روانشناس درون دانشکده Hope در میشیگان و نویسنده ی اصلی مقاله می گوید: امروزه ما شاهد این هستیم که تحقیقات بیشتری درباره ی تواضع و افتادگی قیافه می گیرد و تعداد این تحقیقات با سرعت اضافی رو بوسیله رشد است. اکنون زمان آن فرا فصیح است که آدم به روز شوند و سوالات باز مطرح کنند که پاسخ جامعی را  طلب می کند تا محققین بتوانند درون مطالعات خود به این سوالات پاسخ دهند. داخل چنین دوره و زمانه ای که مورخان آینده نشاید اشتهار آن را «عصر افتخار آفرین» بگذارند، وارسی ی افتادگی و تواضع امری متناقض به چشم می آید و معتمد بدان می ماند که داخل کالیفرنیا به مبارزه با راسته کاربرد کنندگان مواد مخدر  برویم. امروزه، مصرف از کلمه ی فروتنی و فروتنی رایج شده است، بوسیله طوری که تصور معنای پا بر جا تعبیر که داخل دل این واژه نهفته است و به آن روح می بخشد بغرنج است؛ سفت مانند شعبده بازهایی که بوسیله شکل حرفه ای خویشتن را نامرئی می کنند.

اسکار وایلد می گوید پیش از آنکه به فروتنی مشت پیدا درنگ ۲ سال را عقب میله های زندان سپری کرد و به تجربیات خاصی مشت یافت. او می نویسد: «من غم و تیمار را تجربه کردم که با صدای بلند می گریست و ذلتی را امتحان کردم که هیچکس صدایش را نشنید». با قرائت کردن تصنیف ی او شاید فکر کنید این نوشته ها متجاوز از آنکه بوسیله یک پیروزی منجر شوند مزه شکست می دهند.

شکسته نفسی و افتادگی موضوع جدیدی در حوزه ی روانشناسی فردی و اجتماعی محسوب می شود که مشت کمتر به نشانی یک ویژگی یا اقدام به حوزه روانشناسی راه صریح کرده است و بوسیله طور مجزا مطالعه می شود. این موضوع داخل نتیجه ی تلاش هایی که در  اوایل دهه نود میلادی برای بوسیله پا داشتن روانشناسی مثبت ارتکاب شده حیات متولد شد؛ موضوعی که بوسیله درک ژرف زیرفون و تام تری از برخی خصوصیات نظیر سربلندی، بخشندگی، رضایت خاطر، خشنودی و استقامت و انسجام شخصیت رهنمون می شود و در راستای حفظ کردن و نگه داری از این محدودیت ها می کوشد.

اخیراً موضوع تواضع جای پای خود را در پرکاربردترین آزمون های سنجش محدودیت های شخصیتی نظیر پرسشنامه ی پنج عامل ارشد شخصیت امین کرده است. به نظر می رسد اکنون تواضع همچون گلی قاعده به زیر، از خود جاذبه می پراکند و فصیح در این فقره موفق بوده است.

الیزابت کومره مانچوسو از دانشگاه پپرپرین، طی مجموعه آزمایش هایی، داوطلبان را براساس معیاری که آن را فروتنی خِرد نامید، مورد ارزیابی قرار عدالت. او در این آزمون، آگاهی این داوطلبان را را درباره ی مسائل مدنی و سیاسی تقویم کرد. شعار وی از این کار، این بود تا ببیند داوطلبان تا چه معادل از نقایصی که در نظرات آنان وجود  دارد آگاه هستند. الیزابت متوجه شد شکسته نفسی و تواضعی که او مورد ارزیابی صبر می داد ارتباطی با آزمون های سنجش هوش خواه ربط های سیاسی ندارد، بلکه این آزمایش، ارتباط مستقیمی با میزان کنجکاوی، تمرکز و تامل، مناعت چاپ و بلندنظری و برخورداری از ذهنی باز که پذیرای اطلاعات باشد دارد.

طی بررسی ی دیگری که اکنون در مشت رفتار است، طبیب کرومی مانچوسو با تقویم پرسشنامه های کامل شده توسط ۵۸۷ بزرگسال آمریکایی تصمیم گرفت تا سطح تواضع خرد را داخل این افراد بسنجد. همکاری کنندگان بخاطر پر کردن این پرسشنامه به استاندارد موافقت خود با مجموعه ای از عبارات، رای می دادند. برای مثال، عباراتی مانند: «زمانی که دیگران با موضوعی که من قلبا آن را قبول دارم مخالفت می کنند احساس ذلت می کنم» خواه «داخل اغلب اوقات  من مطالب بیشتری برای عرضه به دیگران دارم و متجاوز از آنکه غلام از دیگران چیزی بیاموزم آن ها از غلام می آموزند» در این پرسشنامه گنجانده شده بود. افرادی که امتیاز بالایی از علت داشتن ویژگی شکسته نفسی کسب کرده بودند، داخل مقابل نمره پایین تری را در سوگیری های دیپلماتیک و قطب های ایدئولوژیک چه داخل قطب محافظه کار و چه تو قطب آزادیخواه کسب کردند.  اغفال کردن افراد خاشع فقره دشوارتری است، چرا که این افراد تحت تأثیر باورهای خویشتن قرار نمی گیرند.

مطالعات دیگری نشان می دهد که آن دسته از شرکت کنندگان که تشخیص بالایی را درون فروتنی تصرف کرده اند افرادی هستند که تندی کمتری در آنان دیده می شود. همچنین، این افراد حتی پس از آنکه باورهای مذهبی خودشان توسط دیگران به چالش کشیده می شود، گروه های مذهبی دیگر را قضاوت نمی کنند. درحالی که شریک کنندگانی که امتیاز پایینی درون تقویم فروتنی به مشت آورده بودند بیشتر به قضاوت گروه های مذهبی پرداختند.  

دکتر کرومی مانچوسو می گوید: براساس این یافته ها می قابلیت به موضوع مهمی مهمی درباره ی آدم های متواضع اشاره کرد؛ داخل واقع اغفال کردن افراد خاضع کار دشوارتری است، چرا که این افراد تحت تأثیر باورهای خویشتن قرار نمی گیرند.

وی درون ادامه افزود:  یافته های ما درباره ی فروتنی ممکن است ارتباط میان تواضع و باورهای عمیق انسان ها را آشکار کند.

دکتر ون تونگرن و همکارانش در یک معاینه جدید، توضیحاتی مبنی بر اینکه چرا فروتنی -یا از جنس خردی و یا از هر جنس دیگر- بُعد مهمی از شخصیت افراد را تشکیل می دهد. برای مثال، متواضع وجود داشتن بخاطر پایداری یک مناسبت و حفظ تعهد، از اهمیت ویژه ای برخوردار است؛ چراکه از یاد بردن کینه ها، شکیب در برابر نادانی ها و رحمت خود و سایرین که ذهن فرد را از بند تغار ها می رهاند، نیازمند بحری است که می تواند با امواج سهمگین خود تمام این لگن ها را در خویشتن غرق بطی ء و این دریا همان دریای فروتنی است.  افرادی که واقعا نیازمند آموختن فروتنی هستند، احتمالا زیادترین پایداری را از خویشتن نشان دهند.

اکنون که موضوع شکسته نفسی توجه محققین را به خود جلب کرده است، دکتر ون تونگرن می گوید چندین سؤال باز در این خصوص بود دارد، مثلا «آیا شکسته نفسی می تواند آموخته شود یا  در جلسات گویا درمانی گنجانده شود؟» ولی یکی از مشکلاتی که با آن رو به رو هستیم این است که افرادی که از آموختن افتادگی استقبال می کنند و با آغوش باز پذیرای آن می شوند احتمالاً افرادی هستند که خود فروتن بوده و چندان نیازی به این آموزش ندارند. در مقابل، افرادی که واقعاً نیازمند آموختن شکسته نفسی هستند، احتمالاً زیادترین مقاومت را از خود نشان دهند.

روانشناسانی که به علاج مراجعینی  که از اختلال شخصیت مرزی یا اختلال شخصیت خودشیفته رنج می برند همچنین بر این موضوع دستینه می گذارند. همچنین بسیاری از مراجعینِ این روانشناسان اندوه با این قضیه موافق هستند. 

تاکنون هیچکس گنجایش تاریکی از تواضع را گزارش نکرده است. اگرچه، شاید فروتنی بیش جهت انزوای اجتماعی، حاضر بودن اطمینان به خود و تو مجموع دیده نشدن داخل اجتماع شود. 

اکنون حدود ۱۰ تا ۱۵ درصد از بزرگسالان تو تخمین های تواضع نمره ی فوقانی را کسب کرده اند  به عبارتی دست اندک ۲۵ میلیون انسان متواضع فقط در آمریکا زندگی می کنند. بیشتر بخوانید:تأثیر مثبت قدم زدن روی خواباثر ورزش های گوناگون تو محکمی حافظه و سلامت مغزنتایج پژوهش متاخر: افزایش سن لزوما به معنای بی حالت شدن نیستترس از مرگ، عامل حقیقی بسیاری از باک ها و ترس ها استدانشمندان به تولید واکسن جهانی آنفولانزا نزدیک شدند

شاید دوست داشته باشید:

«ردِپای عشق در شعر زنان دنیا» در بازار تاریخچه

 به گزارش ایسنا، در معرفی این مجموعه که درون نشر زرینِ اندیشناک منتشر شده، آمده است:  این کتاب حاویِ شعرهایی […]

احتمال ابتلا به کووید ۱۹ امکان پذیر است موقوف به سن نباشد

در این مرحله، کاملا برملا شده است که هرچه سن بیشتر باشد، احتمال ابتلا به مورد شدیدی از کووید ۱۹ […]

توصیه های پزشکی بوسیله بیماران سرطانی در غوغا کرونا

بوسیله گزارش همشهری آنلاین به نقل از روزنامه نگار مهر، محسن اسفندبد، با اشاره بوسیله روزهای ابتدایی شیوع کرونا در کشور، گفت: داخل […]