خواب چگونه سموم را از مغز پاک می کند

admin دسته‌بندی نشده

همگامی امواج عدد در جریان خواب NREM (حرکت غیرسریع چشم) امکان پذیر است در پاک سازی سموم از مغز نقش داشته باشد.لورا لویس و گروهش تا دیر وقت در آزمایشگاهی تو دانشگاه بوستون مشغول تجسس بودند. لویس تا ساعت ۳ صبح در حال انجام آزمایش هایی بود و بیش دیر می خوابید و صبح روز سپس دیرتر از خواب بیدار می شد. او می گوید شرایط ما مثل پرواززدگی بود، البته بدون تحول منطقه ی زمانی. لویس قیمت خواب شبانه ی خوب را می داند، اما وقتی داخل تقلا هستید که آن چه را در طی خواب در مغز مردم اتفاق می افتد، مطالعه کنید، درنهایت باید قدری فداکاری کنید. او می گوید:این خصوصیت پژوهش های مرتبط با خواب است؛ وقتی که انسان می خوابند، شما باید ملتفت بمانید.

نتایج آزمایش های او که به لطافت تو مجله ی Science منتشر شده است، نشان می دهد که چگونه بدن ما در هنگام خواب، سموم را از عدد می زداید. این یافته ها مسیرهایی ابتکاری به سوی علاج و پیشگیری از بیماری های نورودژنراتیوی شبیه آلزایمر می گشاید.

وقتی که می خوابیم، مغز ما از چند جنین می گذرد؛ از خوابی سبک تا خوابی ژرف که مشابه حس بیهوشی است و نیز مرحله ی خواب حرکت سریع چشم (REM) که احتمال خواب دیدن ما در آن مرحله بیشتر است. لویس داخل پژوهش خود روی مرحله ی رویا NREM تمرکز کرد؛ وهله ی عمیقی از خواب که بوسیله طور کلی در اوایل شب رخ می دهد و با حفظ کردن حافظه مرتبط است.مقاله های مرتبط:محرومیت از خواب و تأثیر آن در اسکان تولید پروتئین های حیاتی مغزتوازن بین امواج عدد حین رویا عامل مؤثر تو یادگیری یا فراموش کردن استچرا ما انسان ها می خوابیم؟

تجسس ی مهمی که روی موش ها اجرا شده و در سال ۲۰۱۳ منتشر شد، نشان می داد که وقتی این جوندگان خواب بودند، سمومی مانند بتاآمیلوئید که در بیماری آلزایمر می تواند نقش داشته باشد، از مغز آن ها زدوده می شود. لویس در این مورد کنجکاو بود که چگونه این سموم پاک می شدند و چرا این فرایند عزب در هنگام خواب رخ می دهد. او حدس می کرد که شاید مایع مغزی نخاعی (چیز ابکی مشعشع آب مانندی که اطراف مغز جریان پیدا می کند)، نقش داشته باشد. ولی او از این موضوع اطمینان نداشت که این فرایند منحصر به خواب باشد. بنابراین آزمایشگاه او مطالعه ای را نقشه کشی کرد تا چندین متغیر را به رخساره بی آرامی زمان اندازه گیری کند.

شرکت کنندگان درون این مطالعه باید داخل یک دستگاه MRI دراز کشیده و می خوابیدند. پژوهشگران بخاطر اینکه چرخه های طبیعی خواب را ثبت کنند، مجبور بودند که آزمایش ها را داخل نیم شب ادا دهند و حتی از شریک شدن کنندگان خواستند تا دیروقت مخبر بمانند تا به محض فراغت دریافت در دستگاه، خوابشان ببرد. لویس شرکت کنندگان را به کلاهک EEG (مایه ثبت امواج مغزی) مجهز کرده وجود تا بتوانند مسئله های الکتریکی مغز آن ها را نیز بررسی کنند. روند های مذکور نشان دهنده ی بار ی خواب همچنین بودند. درون هین حین، دستگاه MRI سطوح اکسیژن خون مغز آن ها را اندازه گیری می کرد و مدال می عدل که چه مقدار نقد شو مغزی نخاعی به مغز دانا و از آن بیرون می شود. لویس می گوید:ما احساس می کردیم که هر کدام از این سنجه ها بنیانی باشند اما اینکه چگونه آن ها در روند خواب تحول می کردند و ارتباط متقابل آن ها در طول خواب، چیزی حیات که درمورد آن علمی نداشتیم.

چیزی که لویس کشف کرد، این حیات که در جریان خواب NREM امواج بزرگ و آهسته ای از مایع مغزی نخاعی، مغز را شستشو می دادند. خوانش های EEG به روشن شدن چرایی این موضوع دستیار کرد. درون قضیه خواب NREM، نورون ها با هم همگام شده و با اندوه روشن و دنج می شوند. لویس می گوید:ابتدا، این موج را داخل جایی می بینید که در آن تمام نورون ها خاموش هستند.

از آن جایی که هیچ یک از نورون ها در آن زمان برانگیخته نیستند، آن ها نیاز بوسیله اکسیژن زیادی ندارند. این بدان معنا است که خون کمتری به عدد روند خواهد یافت. اما گروه لویس مشاهده کردند که در این طی مایع مغزی نخاعی هجوم می آورد و فضای همیشگی مانده را پر می کند. مایکن ندرگارد، دانشمند علوم اعصاب دانشگاه روچستر که هدایت تجسس ی سال ۲۰۱۳ را برعهده داشت که داخل آن برای نخستین بار شرح داده شد که خواب چگونه می تواند سموم را از مغز موش ها پاک کند، می گوید:این مقاله زبر العاده است. من خیال نمی کنم کسی داخل بعیدترین خاطر خود نیز تصور کرده باشد که فعالیت الکتریکی مغز حرکتی ساری دارد. بنابراین، این کشف واقعا ترس انگیز است.

یکی از نکات مهم این مقاله آن است که نشان می دهد سیستم هایی که ندرگارد در موش تجسس کرده است، حیات دارد و در مردم نیز بسیار مهم است. ندرگارد می گوید:این نتایج به شما می گوید که خواب فقط برای قرار حلق. رویا درواقع عملکرد کاملا مشخصی دارد.

وقتی ما بیداریم، نورون ها نمی توانند همه با هم درون یک زمان خاموش شوند. بنابراین کاهش سطوح خون در عدد بوسیله آن اندازه حلق که بوسیله مایع مغزی نخاعی اذن دهد با شدت زیادی درون اطراف مغز به گردش درآید و تمام محصولات زايد متابولیکی را که تجمع رک می کنند (مانند بتاآمیلوئید)، پاک کند. این معاینه همچنین می تواند کاربردهای بالینی تو درمان آلزایمر داشته باشد. تلاش های اخیر درجهت توسعه ی داروهایی بوده است که بتاآمیلوئید را مورد هدف راحتی دهند (اگرچه حاصل ی پژوهش دیگری که به تازگی منتشر شده است، تئوری نقش بتاآمیلوئيد درون آسیب شناسی آلزایمر را بوسیله چالش می کشاند). ولی داروهایی که درون مبدا امیدوارکننده بوسیله دید می رسیدند، در آزمایش های بالینی با انقراض رو به رو شدند. ندرگارد می گوید:این پژوهش، سطر جدیدی را می گشاید.

مداخلات متاخر بوسیله جای تلاش برای ادا روی یک مولکول خاص، ممکن است روی افزایش مقدار مایع مغزی نخاعی که عدد را می شوید، تمرکز داشته باشند. این کار بوسیله پاک سازی بتاآمیلوئید دستیار می کند ولی همچنین می تواند درمورد مولکول های دیگری مانند تائو نیز کمک کننده باشد. تائو پروتئینی است که تو عدد بیماران مبتلا به آلزایمر کلاف هایی ایجاد می کند و به اتصالات بین نورون ها آسیب وارد می کند. یافتن راهی برای پاک کردن تمام مواد زايد می تواند بیش مؤثرتر از تمرکز روی کمی از شاق باشد. ندرگارد می گوید:پیری فقط مربوط بوسیله یک مولکول تراشیدن. همگی چیز دچار مشکل می شود.

این اکتشافات موجب ساختن سؤال های جدیدی می شود. لویس آنچه را که در کشش دیگر مراحل رویا عارض می دهد، مورد مطالعه فراغت نداده است و نیز تنها افراد کبیر بالغ سالم را در مطالعه ی خود در نظر گرفته است. ولی روش هایی که او تو مطالعه ی خود به کار دربند است، غیر تهاجمی بوده است و در آزمایش های او افراد در دستگاه MRI می خوابیدند در حالیکه دستگاه هایی نیز بوسیله آن ها متصل حیات. او حتی طعم جزیی نیز بوسیله باهم اتحاد کردن کنندگان اماله نکرد. این امر باعث می شود که وارسی ی انبازی کنندگان سالخورده تری که مقدور است دچار مصیبت های تخریب کننده ی عصب باشند، آسان نمدار شود.بیشتر بخوانید:چگونه اعتیاد خود را بوسیله مشغله ذهنی بیش از اندازه علاج کنیمفناوری خوانش مغز، ابزاری که می تواند بوسیله بختک امنیت دگرگونی شودچرا معرفت نمی تواند خودآگاهی را توضیح دهد؟چند وقت طول می کشد تا عدد موسیقی آشنا را بشناسد؟تأثیر مثبت قدم زدن روی خواب

شاید دوست داشته باشید:

احتمال ابتلا به کووید ۱۹ امکان پذیر است موقوف به سن نباشد

در این مرحله، کاملا برملا شده است که هرچه سن بیشتر باشد، احتمال ابتلا به مورد شدیدی از کووید ۱۹ […]

توصیه های پزشکی بوسیله بیماران سرطانی در غوغا کرونا

بوسیله گزارش همشهری آنلاین به نقل از روزنامه نگار مهر، محسن اسفندبد، با اشاره بوسیله روزهای ابتدایی شیوع کرونا در کشور، گفت: داخل […]

ویروس کرونا در وضعیت آزمایشگاهی تا ۲۸ روز روی سطوح ابدیت می آورد

پژوهشگرانSGHAROOOON استرالیایی با وارسی استاندارد بقای ویروس کرونا روی سطوح مختلف، نشان دادند که این ویروس تا ۲۸ روز می […]