استرس چگونه روی اشتها و وزن نفوذ کردن می گذارد؟

admin دسته‌بندی نشده

درون دنیای مدرن امروز، بسیاری از افراد با استرس عمر می کنند. معاینه ای که بنیاد سلامت روان بریتانیا اجرا داده، نشان می دهد در سال ۲۰۱۸، ۷۴ درصد از مردم بریتانیا دچار چنان حساسیت استرسی بودند که نمی توانستند با آن مقابله کنند.

بسیاری از افراد فکر می کنند که ازنظر مسئله در موضع های استرس زا بوسیله خوبی پاسخ می دهند ولی آن ها مقدور است از علائم جسمی استرس بی خبر باشند. برخی از افراد ممکن است دچار سوء هاضمه یا یبوست، تنش عضلانی، سردرد یا چشم درد شوند که همگی می تواند نشانه های جسمی استرس باشد.

استرسروی اشتها، نوع غذایی که برای خوردن آن انگیزه پیدا می کنیم و نحوه ی ذخیره ی چربی تو بدن نیز معلول می گذارد. این فرمان به انگیزه هورمون هایی است که تو پاسخ بوسیله استرس در بدن ما تولید می شود. کورتیزول، هورمون حقیقی است که با استرس کامل مدت ارتباط دارد. کورتیزول هورمون جنگ یا گریز است که وقتی آزاد می شود، بدن ما را برای مبارزه یا فرار از چیزی آماده می کند. این مکانیسم هنگامی که تنها عوامل استرس زای زندگی دشمنان یا حیوانات صیاد بودند، مکانیسم بسیار عطا محسوب می شد اما این روزها که ما بیشتر بوسیله اندیشه فایل ها و ایمیل هایی که به ما می رسند دچار استرس می شویم، استرس چیز خوبی نیست؛ درواقع در چنین لحظاتی نیاز داریم که با آرامش و منطق با آن ها برخورد کنیم (مثلا ایمیل مهتر خویشتن را پاسخ دهیم).مقاله های مرتبط:طعام خوردن همراه با استرس موجب افزایش کمیت می شودچرا به وقت استرس بوسیله سراغ شیرینی می رویم؟

از آن جایی که کورتیزول فرد را بخاطر جنگ یا دویدن آماده می کند، یکی از چیزهایی که تو آستان استرس پیوستگی می افتد، این است که اشتها افزایش می یابد. این کار برای اطمینان از این موضوع است که به پیمانه ی کافی انرژی داشته باشید و از آن بخاطر مبارزه دربرابر دشمنان استفاده کنید. نیز مقدور است وارد شده باشید که وقتی دچار استرس هستید، چیزی که واقعا می خواهید یک سیب یا یک موز نیست. این بدان سبب است که شما به جانب غذاهای بسیار دلگشا طعم با حداکثر مقدار انرژی کشیده می شوید.

ترکیب چربی و کربوهیدرات بخاطر انسان تحت استرس ایستادگی ناپذیر است. طی استرس، مرکز پاداش دهی مغز درون حضور غذاهای بیش خوش طعم فعال تر می شود و این غذاها با کاهش هورمون استرس و تکثیر هورمون شادی یعنی دوپامین بوسیله عنوان غذاهای مایه ی آرامش انجام می کنند. بوسیله همین فکر کردن است که بیسکویت ها، کیک ها و دونات ها هرگز در یک دکه کاری به مدت طولانی نمی متشابه.

استرس همچنین روی جا و نحوه ی ذخیره ی چربی تو بدن تأثیر می گذارد. افرادی که سطوح بالایی از کورتیزول دارند، بیشتر چربی را در بخش میانی بدن خویشتن پس انداز می کنند؛ جایی که نه تنها ما دوست نداریم چربی در آن ذخیره شود، بلکه با پیامدهای سلامتی بدتر همچنین مرتبط است. بنابراین بار دیگر که به تامل خوردن مقدار یدکی بیسکویت احساس استرس کردید، آن ها را سرزنش نکنید و جدیت کنید استرس خود را مدیریت کنید.

استرس نوعی عدم اعتدال هورمونی است که می تواند ازطریق کاهش محرک (عامل استرس زا) یا با خنثی کردن آن به دستیار محرکی که هورمون های استرس را کاسته و هورمون خوشحالی را بسیار می کند، برطرف شود. انجام فعالیت های روزانه ای که جهت نشت هورمون فرح یعنی دوپامین می شوند، به کاهش سطح کورتیزول و خلق تعادل بیشتر کمک می بطی ء. بازی راهی عالی برای افزایش دوپامین است؛ حتی بازی های ملایمی بسان پیاده روی و یوگا. دیگر فعالیت های تولیدکننده ی دوپامین عبارت اند از گوش اعطا کردن به موسیقی، خندیدن با دوستان، حل یک معما، مناسبت ی جنسی، مدیتیشن و ماساژ. با خلق کردن استراتژی های مفت برای مدیریت استرس داخل امور روزمره، سطح کورتیزول شما می تواند متعادل برنده شود. داشتن چندین تکنیک برای مدیریت استرس بوسیله این معنا است که وقتی احساس فشار می کنید، تنها رایزنی ی شما برای تولید دوپامین، امنیت بردن به شهد ها حلق.بیشتر بخوانید:چرا نوشیدن سبزیجات برای فدایی افراد دشوار است؟پاسخ هورمونی و دارویی تو افراد مسطح و لاغر یکسان نیستقلب سالم در بدن سالم؛ دوازده خوراکی که باعث مشکلات قلبی می شوندچگونه اعتیاد خویشتن را به مشغله مجرد بسیار از حد تداوی کنیمآیا فناوری می تواند از تکمیل منابع جلوگیری کند؟

شاید دوست داشته باشید:

احتمال ابتلا به کووید ۱۹ امکان پذیر است موقوف به سن نباشد

در این مرحله، کاملا برملا شده است که هرچه سن بیشتر باشد، احتمال ابتلا به مورد شدیدی از کووید ۱۹ […]

توصیه های پزشکی بوسیله بیماران سرطانی در غوغا کرونا

بوسیله گزارش همشهری آنلاین به نقل از روزنامه نگار مهر، محسن اسفندبد، با اشاره بوسیله روزهای ابتدایی شیوع کرونا در کشور، گفت: داخل […]

ویروس کرونا در وضعیت آزمایشگاهی تا ۲۸ روز روی سطوح ابدیت می آورد

پژوهشگرانSGHAROOOON استرالیایی با وارسی استاندارد بقای ویروس کرونا روی سطوح مختلف، نشان دادند که این ویروس تا ۲۸ روز می […]