معارفه سویه جدیدی از ویروس HIV

admin دسته‌بندی نشده

یک گروه پژوهشی درون همکاری پژوهشی بزرگ ابوت، سویه ی جدیدی از ویروس HIV را کشف کرده است. سویه ی مذکور، نخستین سویه ی جدید این ویروس بوده که خلال ۱۹ سال اخیر کشف شده است. ماری راجرز، نویسنده ی ارشد مقاله می گوید که آزمایشگاه ابوت به تعاقب سویه های متاخر HIV می گردد تا اطمینان خراج یواش که آزمایش های تشخیصی برای غربالگری خون و تشخیص بیماری های عفونی به طور مداوم به روزرسانی می شود.

راجرز می گوید، سویه ی متاخر که زیرگونه ی L، گروه M از HIV جنس یک (HIV-1 Group M, subtype L) نامیده می شود، بسیار کمیاب بوده و با سیستم غربال گری فعلی ابوت قابل خبر است. او می افزاید، آزمایش های این شرکت متجاوز از ۶۰ درصد از ذخایر خونین جهان را غربال گری می بطی ء و باید بتواند تمام سویه ها را شناسایی نرم.

اوایل پیدایش ویروس HIV و ایدزدر دهه های ۱۹۸۰ و ۱۹۹۰، فداکار از اهداکنندگان خون که نمی دانستند دچار HIV هستند، این ویروس را همراه اهدای خون منتشر کردند. تعداد زیادی از بیمارانی که نیاز به انتقال خون داشتند (که در میان آن ها بسیاری از افراد مبتلا بوسیله هموفیلی وجود داشت)، بوسیله HIV مبتلا شدند و اغلب جان خود را از مشت دادند. اینک سال ها است که خون های اهدایی عاری از HIV بوده و راجرز می گوید که سعی شرکت ابوت درراستای دنباله اعطا کردن این مسیر است.مقاله های مرتبط:HIV و ایدز؛ علایم، تداوی و پیشگیریاستفاده از کریسپر بخاطر ازبین بازی کردن مخازن پنهان ویروس ایدز در بدنکشف راهکاری جدید برای تولید واکسن HIV

جونا ساشا، استاد مؤسسه ی واکسن و ژن درمانی دانشگاه علوم و بهداشت اورگان که در استیناف جدید مشارکت نداشته است، می گوید این تجسس که به رطوبت درون روزنامه ی Journal of Acquired Immune Deficiency Syndromes منتشر شده، بوسیله نشانی یادآوری درمورد تنوع خطرناک ویروس HIV ایفا می کند. او می گوید:این بررسی بوسیله ما می گوید که همه گیری HIV هنوز تداوم دارد و این ویروس هنوز در حال تکامل است. ویژگی خاص HIV تنوع آن است. این همان چیزی است که کامل تلاش های ما را بخاطر خلق واکسنی دربرابر این بیماری با شکست روبه رو کرده است.

بیش از ۳۷ میلیون نفر درون سرتاسر جهان دچار عفونت HIV هستند و این بیشترین تعدادی محسوب می شود که تابه حال ثبت شده است. ساشا می گوید:مردم خاطر می کنند که این بیماری دیگر یک بغرنج نیست و ما آن را دامن کنترل درآورده ایم. ولی درواقع ما نتوانسته ایم این طور کاری ارتکاب دهیم.

ساشا می گوید داروهای ضدرتروویروسی از تکثیر و انتشار ویروس واداشتن می کنند ولی عوارض جانبی زیبنده توجهی دارند. تا اینکه زمانی که داروها HIV را دامن کنترل درمی آورند، بیماران تو معرض خطر بالاتر ابتلا بوسیله بیماری هایی قرین سرطان خون و مشکلات قلبی عروقی قرار می گیرند. سربزرگی ناشی از این ویروس همچنان ادامه دارد. به گفته ی ساشا، یک سویه ی جدید از ویروس جدید می تواند در آزمایش های تشخیصی خون های اهدایی شناسایی نشود، به وسیله ی داروها زیر کنترل درنیاید و واکسن های آینده را بی اثر کند. او می گوید:ویروس ها قدیم پیشرفت می کنند و ما آمادگی مقابله با آن ها را نداریم؛ درست مثل همان وضعیتی که درمورد HIV اولیه رخساره داد.

مایکل وروبی، مهتر گروه اکولوژی و زیست شناسی تکاملی دانشگاه آریزونا که تو این پژوهش مشارکت نداشته است، نظر دیگری دارد. او می گوید، جای تعجبی ندارد که انواع مختلفی از سویه های HIV در آفریقای مرکزی وجود داشته باشد چرا که این همان جایی است که بلای ناگهانی از آن منشا گرفته است. وقوف یک سویه ی جدید چیز زیادی به دانش مرتبط با HIV اضافه نمی کند.

وروبی می گوید، توصیف تنوع ژنتیکی کشف شده در کشور کنگو بوسیله نشانی یک زیرگونه ی جدید (subtype) گمراه کننده است، زیرا تنها معنای کاری اصطلاح زیرگونه از شناسایی تباری از ویروس خراج می شود که به طور قابل توجهی درون خارج از آفریقای مرکزی گسترش یافته باشد.

راجرز می گوید، پند هایی برای طبقه بندی سویه های متاخر HIV در سال ۲۰۰۰ ارائه شد. زیرگونه ی جدید به مرسوم ترین فرم HIV یعنی دسته M دلبستگی دارد که بیش از ۹۰ درصد از کامل موارد HIV را شامل می شود. ابوت ۲۵ سال پیش برنامه ی نظارتی خود را بخاطر پیگیری تبدیل ویروس های HIV و هپاتیت خلق کردن کرده است. راجرز می گوید:ما واقعا حاجت داریم که ویروس ها را کوچکتر نظارت استراحت دهیم تا از آن ها گامی جلوتر باشیم.

برنامه نظارتی مذکور، تو حال حاضر شامل ۷۸ هزار نمونه از ۴۵ کشور دنیا می شود. راجرز می گوید از سال ۲۰۰۰ به بعد، زیرگونه ی جدید دیگری اطلاع نشده است. جدیدترین تک کشف شده، از سال ۲۰۰۱ درون آزمایشگاه ابوت بوده است. داخل آن زمان مقدار ویروس برای خوانش دوباره مدل بیش کم بود اما فناوری های جدید ترادف یابی این نمونه را امکان پذیر کرد. پژوهشگران ابوت با مقایسه ی توالی جدید با توالی های دیگر، دو نمونه ی دیگر از این سویه را محسوس کردند که مربوط به نمونه هایی از سال ۱۹۸۳ و ۱۹۹۰ و کشور کنگو بود. این حکم علامت می دهد که این سویه مدتی است که وجود دارد. راجرز می گوید: «حالا که می دانیم این سویه بود دارد، نحوه ی جست وجو برای آن دگرگونی خواهد کرد.»

آزمایش های این همدستی روی اندکی از ژنوم ویروس متمرکز است که خلال سلاله های متنوع دگرگونی چندانی نمی کند، به همین دلیلی توانسته است که سویه ی جدید را خبر کند. راجرز می گوید، این یافته ها علامت می دهند که سویه های دیگری همچنین وجود دارد و تنوع کامل این ویروس خبر نشده است.بیشتر بخوانید:استفاده از کریسپر برای از بین بردن مخازن پنهان ویروس ایدز داخل بدنبه کارگیری تکنیک کریسپر بخاطر تداوی HIV درون موش هااستفاده از ویروس عفونی کننده میمون بخاطر تولید واکسن HIVاولین علاج موفقیت آمیز ویروس HIV مخفی با روش ایمونوتراپیاولین پیوند موفق کلیه بین دو ناخوش مشغول بوسیله HIV ایفا شد

شاید دوست داشته باشید:

احتمال ابتلا به کووید ۱۹ امکان پذیر است موقوف به سن نباشد

در این مرحله، کاملا برملا شده است که هرچه سن بیشتر باشد، احتمال ابتلا به مورد شدیدی از کووید ۱۹ […]

توصیه های پزشکی بوسیله بیماران سرطانی در غوغا کرونا

بوسیله گزارش همشهری آنلاین به نقل از روزنامه نگار مهر، محسن اسفندبد، با اشاره بوسیله روزهای ابتدایی شیوع کرونا در کشور، گفت: داخل […]

ویروس کرونا در وضعیت آزمایشگاهی تا ۲۸ روز روی سطوح ابدیت می آورد

پژوهشگرانSGHAROOOON استرالیایی با وارسی استاندارد بقای ویروس کرونا روی سطوح مختلف، نشان دادند که این ویروس تا ۲۸ روز می […]