دست کاری ژنتیکی؛ سیاق حلی برای حی ماندن آدم در عهده دار های مریخ

admin دسته‌بندی نشده

آیا می استعداد بخاطر سفر به مریخ،DNA خرس آبی را بوسیله سلول های انسان یکدلی زد؟ خرس آبی یا تاردیگرید، جاندار هشت پای کوچکی است که از انواع شرایط سخت، جان سالم به در می برد. کریس میسون، متخصص ژنتیک و استادیار فیزیولوژی و بیوفیزیک دانشگاه ویل کرنل نیویورک، به معاینه عوارض ژنتیکی پروازهای فضایی، نحو های غلبه به خشکی امدن این چالش ها و ترقی ی وضع ها داخل منظومه ی شمسی پرداخته است. به گفته ی میسون، یکی از بی سابقه ترین طرز های محافظت از فضانوردان آینده در مأموریت هایی مثل مریخ، استفاده از DNA خرس های آبی، موجودات میکروسکوپی کوچکی است که می توانند از اغلب وضعیت باطراوت حتی فضای خلأ جان سالم به در ببرند.

میسون، حامی یکی از ولایت آویشن منتخب پژوهشگرانناسا برای بررسی فضانوردان دوقلو، مارک و اسکات طاسی بود. اسکات طاسی پس از آغاز مأموریت خود داخل سال ۲۰۱۵ به مدت تقریبا یک سال درایستگاه فضایی بین المللی اقامت داشت در حالی که برادر او مارک کلی روی زمین ماند.

شعار پژوهشگرها از مقایسه ی واکنش بیولوژیکی دو برادر بوسیله هوا های مختلف، پرورش نکات بیشتری درباره ی آثار مأموریت های فضایی طولانی مدت بر بدن مردم بود. میسون و بخانه برگشتن ها پژوهشگر دیگر درون این زمینه، از کلکسیون ی ارزشمند داده ها درباره ی آثار محیط بر بدن انسان رونمایی کردند.

تصویر مفهومی از مأموریت سرنشین دار بوسیله مریخ. کریس میسون، متخصص ژنتیک اخیرا طی نشستی با Space.com درباره ی احتمال دست کاری ژنتیکی آدم برای نگهداری داخل طبق خطرهای مأموریت به مریخ سخن گفته است.

پژوهشگرها امیدوارند، به استراتژی هایی برای پشتیبانی از سلامت فضانوردان درون مأموریت های فضایی آینده مشت علنی کنند. میسون در هشتمینکنفرانس Human Genetics در تاریخ ۲۹ اکتبر، به سخنرانی درباره ی برخی نتایج پژوهش یادشده پرداخت.مقاله های مرتبط:آزمایشات آنن چنسلر، درمان بیماری ها را با استفاده از داروهای فضایی امکان پذیر کردچالش های سیر تکاملی بوسیله مریخ؛ از پرتوهای کیهانی تا پخت غذا و افسردگی

پژوهشگران پروژه علاوه بر توضیحات میسون داخل کنفرانس، تو حال کار روی هفت مقاله ی دیگر هستند که از داده های بررسی دوقلو ها استفاده کرده اند. با این حال، آن ها امیدوارند به مجموعه داده های بزرگ تازگی دسترسی پیدا کنند. میسون تو نشست اخیر گفت: «ما بوسیله دنبال اجرای مطالعه های مشابه بوسیله خاص معاینه های طولی روی افراد مستقر درون زمین و محیط هستیم.»کاهش مالیات

به گفته ی میسون، با بررسی روشن ژن ها درون طول مراحل مختلف سفرهای فضایی (از یکسره بازگشت فشرده به زمین)، می توان مبنا ای بخاطر کاهش خطرهای مأموریت های فضایی آینده فراهم کرد. بخاطر مثال، درصورتی که فرود و بازگشت به زمین برای بدن مردم مضر ارزیابی شود،  دانشمندان می توانند روش هایی را برای پیشگیری از آثار قطعی آن ها ترقی دهند. اما با وجود مجموعه ی کوچکی از داده ها (مطالعه دوقلوها) نمی توان هیچ وضع تداوی خواه داروی مشخصی برای تبدیل واکنشژنتیکی مردم به سفرهای فضایی دیپلم کرد. میسون می گوید:معتقدم کاری که ما عمل می دهیم در علم رایج است. پدیده ی جذابی را می بینیم، پس ازآن آن را روی موش ها آزمایش می کنیم.

میسون تأکید می کند، تجویز هر دارویی برای تغییر عوارض دیده شده در فضانوردانی مشابه اسکات کلی ضرورتی ندارد. او می افزاید: «برخی از تغییرات بدن، هرچند هم قطعی باشند حاکی از نیاز بدن به واکنش هستند.»

کریس میسون، متخصص ژنتیک، تو حال خطبه درباره ی آثار ژنتیکی پروازهای فضایی داخل هشتمین کنفرانس Human Genetics؛ نیویورک؛ ۲۹ اکتبر ۲۰۱۹ فضانوردهای آینده و DNA خرس آبی

فضانوردهای آینده می توانند از دوا یا ابزار دیگر برای کاهش عوارض سفرهای فضایی مصرف کنند. با این حال طبق بررسی های جدید، دست کاری ژنتیکی، توانایی انسان برای سیر به فضای دوردست بوسیله ویژه سیاره هایی مثل مریخ را تکثیر می دهد.

یکی از چالش های اصلی اشتی فضانوردان، تشعشعات رادیویی است. برای مثال درصورتی که دانشمندان روشی برای تکثیر مقاومت سلول های بدن نسبت به آثار تشعشعات رک کنند، سلامتی فضانوردها برای سفرهای فضایی طولانی مدت وجهه می شود. از نظر تئوری، از این فناوری می نبوغ تو درمان سرطان روی زمین و مبارزه با عوارض پرتوها روی سلول های بدن استفاده کرد. تفاوت یدکی پیاده شدن سر ایده ی دست کاری ژنتیکی آدم وجود دارد. ولی میسون معتقد است، قبل از پیاده سازی این انگاره روی انسان نیاز به دهات ها سال پژوهش است. او می گوید:هنوز پروگرام ای برای مشت کاری فضانوردها در یک خواه دو دهه ی آینده وجود ندارد. اگر تقویم و پژوهش خود را به رخ مستمر ادامه دهیم شاید پس از ۲۰ سال بتوانیم انسانی بسازیم که به استراحت روی مریخ دوام بیاورد.

اما مهندسی ژنتیکی انسان بخاطر بقا در فضا یا سیاره ای دیگر چه معنایی دارد؟ رویکردهای متعددی دراین باره وجود دارد. یکی از روش ها برای دست کاری فضانوردهای آینده، مهندسی اپی ژنتیک یا «خاموش و روشن کردن» وضعیت ژن های مشخص است.دستکاری ژنتیکی نباید ضایع انسان برای زندگی روی زمین را نقض یواش

طرز دیگر یا شاید بتوان گفت نوظهور ترین روش، خیساندن DNA گونه های دیگر نامدار بهخرس آبی با سلول های آدم است؛ به این نظام بدن انسان در موافق آثار مخرب سفرهای فضایی مثل تشعشعات مقاوم می شود. ایده ی زبر بخاطر مقدماتی وهله سال ۲۰۱۶ در مقاله ای مطرح شد. به عقیده ی میسون، با مصرف از DNA خرس های آبی فرامقاوم می توان از فضانوردها در طبق آثار زیان بخش فضایی مراقبت کرد.

تاردیگرید یا خرس آبی

مشت کاری ژنتیکی انسان برای سفرهای فضایی  تا وزن ای می تواند بوسیله مجرد بخشی از تغییرات طبیعی باشد که پس از عمر داخل مریخ به مدت تمام در فیزیولوژی انسان رخ می دهد. به گفته ی میسون: «مسئله ظن تکامل نیست، مسئله زمان تکامل است.»

به گفته ی میسون، تحول در بدن مردم پس از مدتی زندگی در فضا اجتناب ناپذیر است ولی علم می تواند خود این مسئولیت را بر عهده بگیرد. او می افزاید:دست طرز کار ژنتیکی، غلبه انتخاب انسان آینده را افزایش می دهد و فرصت های بیشتری را برای او فراهم می کند؛ البته بوسیله شرطی که فرصت های دیگر را از او نگیرد. بنابراین چنانچه زمانی به این فناوری مشت پیدا کردیم، ناعادلانه است که بخواهیم صرفا با اثبات اقتدار انسان برای زندگی خارج از زمین، فرصت زندگی روی زمین را از او بگیریم.

بنابراین دست کاری ژنتیکی انسان تو صورتی اخلاقی است که عاری اختلال داخل زندگی زمینی، توانایی او برای عمر در مریخ افزایش بی پرده کند.بیشتر بخوانید:چند فضانورد جان خود را در فضا از دست داده اند؟منتخب عکس های علمی هفته از نگاه زومیت؛ از پنجاهمین سالگرد آپولو ۱۲ تا گذر عطارد از طبق خورشیدسفرهای فضایی چه تأثیری روی ذهن انسان دارند؟مونارک؛ پروانه ای که بخاطر خوردن سم تکامل یافته استدانشمندان کشش عمر موش ها را بدون دگرگونی ژنتیکی افزودن دادند

شاید دوست داشته باشید:

احتمال ابتلا به کووید ۱۹ امکان پذیر است موقوف به سن نباشد

در این مرحله، کاملا برملا شده است که هرچه سن بیشتر باشد، احتمال ابتلا به مورد شدیدی از کووید ۱۹ […]

توصیه های پزشکی بوسیله بیماران سرطانی در غوغا کرونا

بوسیله گزارش همشهری آنلاین به نقل از روزنامه نگار مهر، محسن اسفندبد، با اشاره بوسیله روزهای ابتدایی شیوع کرونا در کشور، گفت: داخل […]

ویروس کرونا در وضعیت آزمایشگاهی تا ۲۸ روز روی سطوح ابدیت می آورد

پژوهشگرانSGHAROOOON استرالیایی با وارسی استاندارد بقای ویروس کرونا روی سطوح مختلف، نشان دادند که این ویروس تا ۲۸ روز می […]