چطور ویروس کرونا از بیماری خفیف بوسیله بیماری مرگبار بدل می شود؟| مرگ به علت کرونا تو هفت دامنه

admin دسته‌بندی نشده

بوسیله گزارش همشهری آنلاین به نقل از  بیزنس اینسایدر ویروس کرونا یک عفونت تنفسی است و سبب مرگ بیماران معمولا نارسایی تنفسی است، یعنی شش ها دیگر نمی توانند اکسیژن کافی را بوسیله خون برسانند. ولی ویروس همچنین به قلب، کلیه ها، روده ها و کبد غصه آسیب می رساند.

مجموعه فزاینده ای از پژوهش ها نشان می دهند که خود پاسخ ایمنی بدن تو برابر ویروس که باید باعث حفاظت بدن شود، داخل  مصیبت زایی نقش دارد و در برخی از بیماران باعث می شود بلای ناگهانی از حالت خفیف به حالت مرگبار دربیاید.

پژوهشگران چینی در دانشگه پزشکی زونیی در یک بازبینی جدید دریافتند که پاسخ ایمنی تهاجمی که اصطلاحا «توفان سایتوکاینی» نامیده می شود، ممکن است عامل پا بر جا درون اجل بیماران مشغول به ویروس کرونا باشد. ویروس کرونا با کوشا کردن آبشار ایمنی به کدام قد های بدن آسیب می رساند؟

یک بررسی دیگر داخل دانشگاه ووهان مدال داد که بیماران پس از دچار شدن به عفونت ویروس کرونا دچار «بی نظمی شدیدی درون پاسخ ایمنی» می شوند که می تواند به سرعت بدن بی مانند را از کار بیندازد. این بررسی زوال شرایط ۱۸ بیمار مبتلا به ویروس کرونا را از زمان قبول در بیمارستان تا زمان مرگ که به نعوظ میانگین حدود دو هفته طول کشیده است- پشت کرده است.

هر دوی این بررسی ها مسیر شلنگ به گامی را ترسیم می کنند که ویروس کرونا باعث مرگ بیماران می شود:

– گام مبدا: ویروس از قاعده پروتئین های گل میخی سطحش به گیرنده های سلولی به نام ACE2 متصل می شود که تو سراسر بدن بود دارند. این روند با متصل شدن به گیرنده های ACE2 در ریه ها ابتدا می شود.

– شلنگ دوم: دستگاه ایمنی تهدید را حس می کند و با فعال کردن سلول هیا سفید خون واکنش علامت می دهد. بررسی دانشگاه ووهان نشانگر افزایش نوعی از سلول های سفید خون به صیت نوتروفیل ها و کاهش نوع دیگری از سلول های سفید خون به نام لنفوسیت ها داخل میان بیمارانی حیات که وضعیتی بحرانی داشتند. به گفته پژوهشگران چینی این نسبت بالای نوتروفیل به لنفوسیت یک عامل پیش دماغ کننده زودرس بلای ناگهانی است.

– شلنگ سوم: سلول های سفید خون مقدار بسیار زیادی سایتوکاین از خود آزاد می کنند. این پروتئین ها باعث فعال زیرفون شدن پاسخ امن و قلق بیشتر داخل بدن می شوند. پژوهشگران دانشگاه ووهان دریافتند که درون میان بیماران موکد و درون وضعیت بحرانی میزان های بالای یک سایتوکاین کلیدی بوسیله صیت اینترلوکین-۶ مشاهده می شود.

گام چهارم: «توفان سایتوکاینی» باعث می شود سلول های سفید خون به بافت های سالم جگر حمله کنند. این خاصیت مقدور است به علائم شدیدی از جمله لخته شدن خون، ترشح شدید مایع از رگ های خونی، شلوغی منی در ریه ها و افت اکسیژن خون و نزول تنگ کردن خون بینجامد.  پژوهشگران ووهان مقیاس های بسیار بالای «دی- دایمر» (D-dimmer) قطعات پروتئینی را داخل خون بیماران دچار بیماری موکد و بحرانی یافتند که علامت دهنده وجود لخته های خونین در رگ های بدن است.

گام پنجم: پاسخ ایمنی شدید می تواند باعث آسیب دیدن شش ها، قلب، کلیه ها، روده ها و ریه شود. پژوهشگران ووهان معیار های بالایی دو پروتئین – تروپونین یک و CRP- را که نشانگر حمله قلبی هستند-  در خون بیماران شدید و درون وضعیت بحرانی یافتند. در این بیماران میزان های آلبومین خون نیز افت کرده بود که نشاندهنده مشکلات کلیوی خواه کبدی است.

قدم ششم: پروتئین ها و سلول های اسایش غشایی را بوسیله دور حبابچه های ریه (کیسه هوایی کوچک جگر) تشکیل می دهند که عایق از جذب اکسیژن به آنها می شوند. این وضعیت به «نشانگان حاد زحمت تنفسی» (ARDS)  می انجامد که یک تصادف مرگبار ریوی است.

شلنگ هفتم: اغلب مرگ های شاگرد از ویروس کرونا به جهت نارسایی تنفسی است، اما بسیاری از بیماران دچار نارسایی تنه های خطیر وافر در بدن می شوند. از ۱۸ بیمار درگذشته در بررسی ووهان، ۱۷ نفر دستخوش ARDS شدند، ۱۰ نفر دچار آسیب حاد قلب شدند و هفت نفر نارسایی حاد کلیه پیدا کردند. همه این بیماران به جز یک نفر در روز مرگشان علائم عفونت باکتری ثانوی را غم نشان دادند.

هر دو گروه پژوهشگران چینی بر ابهت درمان زودرس علائم پافشاری می کنند.

هنگامی که «توفان سایتوکاینی» شروع می شود، ظن بقای بیماران کاهش می یابد.  آکادمی علوم پزشکی چروک اخیرا اطلاع دادن کرد دانستن دقیقه اینکه در چه زمانی این توفان را در بدن مهار کرد داخل کاهش استاندارد مرگ ها در بیماران کووید-۱۹ حیاتی است.

این بررسی ها نیز علامت می دهند علاج بیماران داخل نبود داروهای ضد ویروسی خواه واکسن چقدر می تواند تیره باشد. پژوهشگران زونیی بوسیله این نتیجه رسیدند که جلوگیری از نارسایی اندام های حیاتی باید زمینه تداوی را تشکیل دهد و پژوهشگران ووهان بر اهمیت پیشگیری و درمان عفونت های ثانوی باکتریایی پافشاری کردند.

شاید دوست داشته باشید:

رنو مگان سدان ۲۰۲۱ معرفی کردن شد

مگان جدید، از سال ۲۰۱۶ توسط رنو تولید می شود. نسل اول این خودرو، سال ۱۹۹۵ تولید شد و با […]

دانشمندان دروازه دوم دخول کروناویروس به تو سلول ها را کشف کردند

به گزارش همشهری آنلاین به نقل از لایوساینس می دانیم که پروتئین های گل میخی سطح کروناویروس با اتصال به […]

«ردِپای عشق در شعر زنان دنیا» در بازار تاریخچه

 به گزارش ایسنا، در معرفی این مجموعه که درون نشر زرینِ اندیشناک منتشر شده، آمده است:  این کتاب حاویِ شعرهایی […]