سیر تکاملی تکاملی عمل جراحی و مواد بیهوشی؛ از دیرباز تا امروز

admin دسته‌بندی نشده

روبرت لیستون، جراح قرن نوزدهم، می توانست در ۲۵ ثانیه پایی را حد بطی ء. عمل های جراحی او در بیمارستان کالج مرکز لندن در اوایل دهه ی ۱۸۴۰ به دلیل سرعت و دقت بسیار معروف بودند. احتمال مرگ داخل جراحی های لیستون تقریبا یک به کبد وجود که درمقایسه با میانگین جراحان ویکتوریایی آمار درخورتوجهی وجود.

سرعت ایفا جراحی مزایای خاص خودش را داشت و کاهش درد باعث می شد شوک ترسناک جراحی تا اندازه ای کاهش واضح یواش. دستیاران پزشک معمولا ناخوش را روی نیمکتی چوبی نگه می داشتند و وسایل کارشان خدشه سد و مرهم و چاقو بودند.

در انجام های جراحی سریع، بافت ها اندک درمعرض سربزرگی میکروب ها و آلودگی قرار می گرفتند؛ ولی عیبشان این بود که گاهی چاقو به سرعت حرکت می کرد و ممکن بود خطاهایی رخ دهد. برای مثال، لیستون تو یکی از انجام ها انگشت یکی از دستیارهای خود را برید و بیمار و معاون هر دو براثر عفونت و یکی از ناظران هم به دلیل خار واردشده جانشان را از دست دادند. این عزب عمل جراحی کتاب با نرخ مرگ ومیر ۳۰۰ درصد وجود.

در اوایل قرن نوزدهم، اغلب جراحان ماهر متشابه لیستون، عمل جراحی را در تقدم آخر قرار می دادند و بیمارانی که دستخوش شکستگی ساعد یا پا می شدند خواه استخوانشان از غشا بیرون می زد، چاره ای به جز قطع عضو نداشتند. در پیرامون ای که هنوز درکی از عامل عفونت وجود نداشت، چنین موافقت هایی به قانقاریا و مسمومیت خونی و حتی مرگ منجر می شدند. سالی فرامپتون، مورخ پزشکی دانشگاه آکسفورد، دراین باره می گوید:درنظر گرفتن آثار احساسی عمل جراحی زیاد جلال دارد. ادا جراحی اندوه برای بیمار و غم برای جراح تجربه ای دل خراش بود. تصورش اندوه ابدار است که شخصی را به زور نگه داشته اید و بخواهید روی او عملی عمل دهید.

جان کیتز، دانشجوی جوان جراحی لندن، انجام های جراحی را متجاوز آزاردهنده می دانست؛ به همین دلیل، این کار را ترک کرد و شاعر شد. با ترفیع های عمل های جدید، رقابت اصلی بر ضابطه کاهش درد بود. فرامپتون می گوید: «اغلب مردم تا وقتی تو آستانه ی مرگ نباشند یا درد شدیدی نداشته باشند، زیر جنین عمل جراحی نمی مسئله.»

فداکار جراحان سعی می کردند ناخوش را ازطریق هیپنوتیزم به رویا فروببرند؛ ولی این کار با موفقیت کمی همراه بود. در سال ۱۸۴۵، دندان پزشکی بوسیله صیت هوراس ولز تو نمایشی عمومی، از اکسیدنیتروز در عمل کشیدن دندان استفاده کرد. این ادا درون جنس خود لطمه بود؛ از طرف بوسیله نقل از یکی از شاهدان،  بیمار از درد شدید نعره می زد و ناظران به او می خندیدند و هیس می گفتند.

با پیشرفت عمل های بلندپروازانه، نیاز بوسیله داروهای بیهوشی بهتر بیش از گذشته احساس می شد

ویلیام مورتون دندان پزشک دیگری وجود که چند ماه بعد راه حل دیگری کشف کرد: اِتِر ترکیبی جگرسوز از سولفوریک اسید و الکل. در اکتبر ۱۸۴۶ در قریه بوستون، وی از اِتِر برای بیهوش کردن ناتندرست استعمال کرد و بعد دندان او را کشید. البته قبل از آن به صورت مخصوص این آزمایش را ایفا داده بود تا از تکرار فاجعه ی اکسیدنیتروز جلوگیری کند.

چند هفته بعد، لیستون هم از روش سابق الذکر داخل لندن استعمال کرد. ناسالم او سرپیشخدمتی به صیت فردریک چرچیل حیات که پس از پایان عمل به هوش آمد و پرسید: چه زمانی کار را شروع می کنید و باعث خنده ی تماشاچیان حاضر تو ارائه شد.

اِتِر هم معایب خویشتن را دارد. این ماده خیر عزب تنفس را شیرهدار می کند؛ بلکه به سرفه و حتی استفراغ مریض منجر می شود و به شدت اشتعال زا است. اختلاط چراغ های گازی ویکتوریایی و گاز بیهوشی اِتِر می توانست اجل بار باشد. همچنین، لب ی کشف این ماده تیمار برای انگلیسی ها ناراحت کننده بود؛ در مدت خیر تنها تو آمریکا کشف شده بود؛ بلکه یکی از دهان پزشکان آن را کشف کرده وجود.سرانجام اغلب عمل های جراحی در قرن نوزدهم مرگ وجود

جیمز سیمپسون، متخصص مامایی اسکاتلندی، با اجرای آزمایش هایی روی خود خواه دوستانش به ماده ای جایگزین رسید: گازی با بوی شیرین بوسیله نام کلروفرم. چند قطره از این ماده روی دستمال خیلی مهلت به یکی از گزینه های غش داخل جراحی مدرن تبدیل شد؛ اما پس از مدتی، به مرگ بیماران منجر شد.

مقدماتی قربانی کلروفرم بیمار پانزده ساله ای به نام هانا گرینر از نیوکاسل واقع داخل شمال مغرب انگلستان بود. درون ۲۸ ژانویه ی ۱۸۴۸، او برای رفع مشکل ناخن انگشت پای خود به توماس مگیسون مراجعه کرد؛ اما پس از هر چیز شبیه هوا کلروفرم کوچیدن. جراح بریدن انگشت هانا را شروع کرد؛ اما پس از چند دقیقه نفس کشیدن مریض متوقف شد. مگیسون سعی کرد او را احیا کند؛ اما دیگر دیر شده بود. یکی از مشکلات کلروفرم هویدا نبودن دُز صحیح آن بود. افزون براین، بیهوشی می توانست احتمال مرگ را تکثیر دهد و بسیاری از جراحان بوسیله استفاده از این اسلوب تمایلی نداشتند. استفانی اسنو، مورخ پزشکی دانشگاه منچستر و مؤلف کتاب هایی درباره ی تاریخچه ی بیهوشی، دراین باره می گوید:درون دهه ی ۱۸۵۰، بحث ها درباره ی خطرها و مزایت های بیهوشی شدت یافت و این پرسش مطرح شد: آیا جراح می تواند بوسیله مریض خود کلروفرم بدهد؛ آن هم تو حالی که گزینه ای خطرناک پر حرارت از خویشتن جراحی است و حتی می تواند به اجل او بینجامد.

جان اسنو یکی از اجداد استفانی اسنو و از پیشتازان بهداشت عمومی در عصر ویکتوریایی حیات. جان با اجرای آزمایش هایی روی حیوانات، تأثیر کلروفرم برای از بین بردن مرز باریک بیهوشی و مرگ را بررسی و غش را از هنر به بینش تبدیل کرد. بااین حال، هنوز حزن پرسش هایی درباره ی درد و لزوم آن بخاطر توفیق جراحی بود داشت.

در طول جنگ کریمه (۱۸۵۳ تا ۱۸۵۶)، سرپرست پزشکی ارتش بریتانیا استفاده از کلروفرم را داخل جراحی میدان اغتشاش ممنوع کرد. یکی از جراحان نظامی حزن تأکید کرد جیغ ها و فریادهای شدید سربازان را ترجیح می دهد و به اعتقاد او، این فریادها مدال دهنده ی جنگ بخاطر بقا هستند. استفانی اسنو متقی است:درد عملکردی حیاتی است. لمحه عمل، درد و استرس می توانند نشانه های تلاش برای بقا باشند؛ ولی جان اسنو معتقد بود درد موکد خطرناک است و غش می تواند از بیماران دربرابر چنین خطری مراقبت یواش.

اسنو به کمی بوسیله بینش خود اطمینان داشت که بخاطر وضع حمل هشتمین فرزند ملکه ویکتوریا در سال ۱۸۵۳ به او کلروفرم قسط. طبق مجله ی لنست، اسنو عمر خویشتن را به خاطر بیهوشی به مخاطره انداخت. استفانی اسنو می گوید: «جان اسنو پارسا بود درد وضع حمل موافق با درد جراحی است؛ بنابراین، مادرها باید صرف کردن دیدن از تحمل درد، غلبه انتخاب داشته باشند.»مقاله های مرتبط:چه کسی نخستین واکسن را کشف کرد؟از طاعون سیاه تا کووید ۱۹؛ با مرگبارترین دنیاگیری های کتاب آشنا شوید

تا سال ‍۱۸۶۰، استعمال از مواد غش مرسوم شده بود و بیماران کمتری جراحی را رد می کردند و جراحان می توانستند زمان بیشتری روی ایفا های جراحی بگذارند و ادا های جسورانه و جدیدتر را تجربه کنند. با این حال، درکی از عوامل بلای ناگهانی ها وجود نداشت و صدمه ها اغلب اوقات عفونی می شدند و بیماران جان خویشتن را از دست می دادند تا اینکه درون اواسط دهه ی ۱۸۶۰، با کشف نحو های ضدعفونی، عمل های جراحی ایمن پر حرارت شدند.

در اوایل قرن بیستم، بدوی ماده ی بیهوشی با پایه ی کوکائین عرف نمودار کرده وجود و شغل متاخر متخصص بیهوشی رونق گرفت؛ ولی در جنگ جهانی، گازها و داروهایی زیادی برای اجرا های جراحی تولید شدند. این داروها حیات خویشتن را مدیون توسعه ی غل های هسته ای هستند. ویلیام هاروپ گرفیت، حامی بیهوشی کالج سلطنتی، دراین زمینه می گوید:ماده ی بیهوشی کنونی هنوزهم تقسیم ای از اِتِر است؛ اما برخلاف اِتِرهای گذشته، فلوئورید غم به این ماده افزودن شده است و اگر فلوئورید به اِتِر تکثیر شود، بوسیله عنوان ماده ی غش عملکرد موفقی خواهد داشت و دیگر سیستم جرقه پذیر یا منفجرشدنی نخواهد حیات. بمب های هسته ای به اورانیوم هگزافلوئورید نیاز داشتند و پیشرفت چشمگیر شیمی فلوئورید درون دعوا جهانی دوم شالوده ساز تولید داروهای بیهوشی ایمن تیز و اتش گیری ناپذیر شد. بدین ترتیب، بمب های هسته ای مرگ بار که جان هزاران نفر را می گرفتند، بوسیله تولید داروهایی منجر شدند که جان هزاران نفر را استقلال دادند.

صرفا نوآوری های مواد بیهوشی عامل افزایش زنهار افراد تو حجره های عمل نبودند. وضع های جدید حفظ تنفس بیمار با استعمال از همراهی لوله به ریه ها و تجهیزات ردیابی سلامت نیز همراه با داروهای بیهوشی ترقی یافتند. گریفیت بیان می کند:اگر بخواهم صرفا یک گزینه را انتخاب کنم که درمقایسه با گذشته ایمن شده است، آن حزن ظرفیت بازرسی بر وضعیت روان شناختی ناخوش است.

 تجهیزات غش کنونی امکان نظارت بر نبض قلب، فشارخون، اکسیژن و کربن دی اکسید را از دهه ی ۱۹۷۰ می دهند. گریفیت می افزاید:آدم خلقت ضعیفی دارد. مری دقیقا کنار نای فراغت پژمرده است. اگر لوله ای را به نای وصل کنید، شخص زنده می ماند؛ اما اگر آن را دو سانتی متر آن طرف تیز در سمت مری راحتی دهید، شخص می میرد؛ بجهت اندازه گیری کربن دی اکسید کبد ها برای رساندن هوا به جگر ی مریض ضروری است.

حتی مواد غش کنونی اندوه تهی از ریسک نیستند. فدایی افراد حین جراحی بوسیله فهم می آیند. مواد غش اشتراکی می توانند تا چند روز شخص را کسل کنند یا عفونت های دردناکی بوسیله عقب داشته باشند. درون بریتانیا، احتمال مرگ در طول جراحی برنامه ریزی شده تقریبا یک در صدهزار است. قطعا این آمار بسیار بهتر از فهرست جراحی های روبرت لیستون است.بیشتر بخوانید:مبتلایان بوسیله سندرم قلب شکسته داخل کشش دنیاگیری کرونا افزایش یافته اندپول در دنیای امروز بیش از گذشته انگیزه شادی می شودشرکتی که می خواهد آینده مصیبت های ژنتیکی را بازنویسی کندمصرف بیش میوه ها، سبزیجات و غذاهای غله طولانی خطر دیابت را کاهش می دهدهشدار درمورد بروز اختلالات مغزی قطعی داخل افرادی که علائم خفیف کرونا را نشان می دهند

شاید دوست داشته باشید:

رنو مگان سدان ۲۰۲۱ معرفی کردن شد

مگان جدید، از سال ۲۰۱۶ توسط رنو تولید می شود. نسل اول این خودرو، سال ۱۹۹۵ تولید شد و با […]

دانشمندان دروازه دوم دخول کروناویروس به تو سلول ها را کشف کردند

به گزارش همشهری آنلاین به نقل از لایوساینس می دانیم که پروتئین های گل میخی سطح کروناویروس با اتصال به […]

«ردِپای عشق در شعر زنان دنیا» در بازار تاریخچه

 به گزارش ایسنا، در معرفی این مجموعه که درون نشر زرینِ اندیشناک منتشر شده، آمده است:  این کتاب حاویِ شعرهایی […]