قدیمی ترین خانه ملکی ملی هر روز پیرتر می شود

admin دسته‌بندی نشده

به گزارش ایسنا، ضلع شمالِ غربی میدان قیام، از حدود یک زغال اخته قبل تا امروز با یکی از نخستین فروشگاه های کفش ملی زندگی کرده و حالا که دیوارهای بنا در حال ریزش است و سقفش فقط با چند تکه چوب پابرجاست، هر چند چندین وعده از شهرداری منطقه گرفته تا برخی از دیگر مسوولان متولی مربوط بوسیله این بنای تاریخی، شرط تعمیر و ساماندهی آن را داده اند ولی امروز عزب چیزی که از آن بوسیله چشم می آید بناء متروکه است با ترسی که به جان عابران و ماشین سواران این ضلع از میدان قیام انداخته است.

بنایی که از همسایه  کناری اش اندوهناک تا دیگر بناهای تاریخی موجود در محدوده  اطرافش، در بافتی است با انبوهِ مسکن های تاریخیِ صفوی و قاجاری که وضعیت رسیدگی بوسیله اغلب آن ها نشان داده که به مرور باید گواه تخریب شان باشیم.

هر چند برخی افراد عبور خط هفت مترو از خیابان مولوی – راسته نهضت را عاملِ تخریبِ بناهای قدیمی می دانستند که به برهان تحرکات دستگاه حفاری TBM  این ساختمان ها دستخوش آسیب شده اند.

اما داستانِ بنای قدیمی این بناء را به سال ۱۳۱۲ مربوط می دانند، وقتی که این بنا ساخته شد و از دهه ۳۰ وقتی رحیم ایروانی کفش ملی را در ناحیه پایه ریزی کرد در این بنا منیع شدند تا امروز که از آن بوسیله عنوان یکی از ساختمانی های خطرساز در محدوده بازار تهران یاد می کنند.

 بازسازی باستانی ترین ساختمانی «کفش ملی» را بوسیله دی ماه سال ۱۳۹۷ مربوط می دانند، وقتی که علی محمد سعادتی – شهردار منطقه ۱۲ تهران – از بازسازی این بنای تاریخی خبر داده و تاکید کرده بود: «اگر بناء های این چنینی مستقر سازی نشوند باید تماشاچی تخریب مورد مورد آن ها باشیم. این بناء جزو اولین فروشگاه های کفش ملی تهران است و باید حفظ شود. صاحبان ارسی ملی اگر به فکر ده نیستید، به فکر برند خود باشند که بسیاری از اندوه نسل های ما و پیش از ما با آن خاطراتی دارند.»

هر چند شهردار در آن زمان اعلام کرده بود که تضاد بین مالکان و مستاجر و سرقفلی داران و مسائل حقوقی باعث تاخیر در ایمن سازی این ملک شده، اما به نظر می رسد هنوز آن طور که باید این مشکلات و مسائل حقوقی برطرف نشده اند تا این بنای تاریخی را بتوان از تخریب کامل استخلاص داد،  آن تیمار وقتی سعادتی داخل همان زمان اعلام کرده بود «مدخل هایی که فرسودگی ناچیز و بافت معماری ارزشمندی دارند، حفظ می شوند. قاعدتاً سنخ آجرکاری ها، تزئینات و نمای آن ها باید حفظ کردن شود، چرا که مقدار های تاریخی دارند.»

چهار ماه بعد یعنی اردیبهشت سال گذشته، سعادتی میزان تخریب این بنای ارزشمند را حدود  ۳۰ تا ۳۵ درصد اعلام کرد و مدت زمانی را که برای تعمیر آن نیاز حیات یک سال دانست.

باز بی قراری داخل ۳۱ شهریور سال گذشته بار دیگر رسانه ها از وضعیت نامناسب این بنای تاریخی خبر دادند و نوشتند «شهرداری بخشی از بناء را تعمیر کرد ولی مالکان این بنای قدیمی هنوز برای بازسازی بوسیله توافق نرسیده اند.»

برخی اسناد می گویند «استراحت بوده این بنا در آبان سال ۹۶ خرابکاری شود. گفته می شد این بناء به عنوان بنای تاریخی ثبت نشده است»، ولی پس از معاینه ها تصمیم به حفظ این ساختمانی اندوهناک شد. با این همه در حال مجهز مالکان به توافق نرسیده اند و این ساختمان تاریخی درون معرض تخریب قرار دارد.

انتهای پیام

شاید دوست داشته باشید:

تیز جایزه مصطفی؛ امید نخست تولید واکسن کرونا

 از یکسره نکات مهم مطرح شده درون این مجمع رمز بوسیله نقش شرکت «بایو ان مورد»  و پیشتازی طرح تولید […]

رستوران دایره وار بنیانی ترین عامل عالمگیر کرونا

به گزارش همشهری آنلاین به نقل از سی ان ان، آنتونی فاوچی گفت: بخاطر من شگفتی آور است که داخل بعضی […]

نتایج غیرمنتظره در داده های متاخر طوفان سیتوکین کووید 19

براساس یافته های غیرمنتظره تو پژوهشی جدید، فعالیت زیاد ازحد سیستم امنیت که با نشانی طوفان سیتوکین شناخته می شود، […]