واکسن آنفلوانزا چگونه به مبارزه علیه کووید ۱۹ دستیار می کند

admin دسته‌بندی نشده

درحالی که با ترس منتظر توسعه و تأیید واکسن مصون و موثری دربرابر کووید ۱۹ هستیم، واکسن استقلال حصه دیگری وجود دارد که تقریبا دردسترس تمام افرادی است که بسیار از ۶ ماه سن دارند. بله، این واکسن، واکسن آنفلوانزا است که به عنوان رویدادی سالانه نمایش می شود اما مقیاس باهم اتحاد کردن مردم داخل آن کافی نیست. بهانه های زیادی برای این فرمان بود دارد قرین اینکه «من هرگز دچار آنفلوانزا نمی شوم» یا موارد دیگری نظیر اینکه «یک بار واکسن آنفلوانزا را قبض کردم ولی دچار آنفلوانزا شدم.» بهانه ی دوم خصوصا نشانگر فرض سهو رایجی درمورد ماهیت و اثربخشی واکسن های آنفلوانزا است که امکان پذیر است درمورد واکسن ویروس کرونایی که درنهایت وارد راسته می شود، نیز ثابت قدم باشد.

واکسن های آنفلوانزا به طور متوسط ۵۰ درصد در پیشگیری از عفونت شاگرد از سویه های اصلی ویروس آنفلوانزا که هوی می رود در جزئي از جمله آنفلوانزای پیش رو در جامعه در تفرج باشند، مؤثر هستند. این فصل معمولا از نوامبر یا دسامبر تا آوریل یا مه ادامه دارد. جهت نیاز به دریافت سالانه واکسن های آنفلوانزا دو سیلان است: 

۱. ویروس های آنفلوانزا به صبر جستن پیدا کرده و خیساندن سویه های ویروسی از سالی به سال دیگر متفاوت است.

۲. حتی چنانچه ویروس دچار دگرگونی قابل توجهی نشود، ایمنی که دربرابر آن ها تو بدن ابداع شده است، بوسیله تدریج از بین می جوی و مقدور است تا گسستگی آنفلوانزای اتیه حیات نداشته باشد.

واکسن ویروس کرونا همچنین ممکن است از این جهت تفاوتی نداشته باشد. مایکل اوسترهولم، متخصص بیماری های عفونی تو دانشگاه مینه سوتا گفت: «اگر واکسنی تولید شود که تا ۵۰ درصد غصه تو پیشگیری از کووید ۱۹ مؤثر باشد، تأیید خواهد شد. البته ما درجه ی بالاتری از اثربخشی را می خواهیم اما قرین واکسن آنفلوانزا، ۵۰ درصد مراقبت بهتر از صفر است. احتمالا واکسن کووید ۱۹ بوسیله اندازه ی واکسن های کودکان که می شناسیم، مؤثر نخواهد وجود.»

بنابراین، تا اینکه پس از ایمن سازی دربرابر کووید ۱۹ ممکن است همچنان مجبور باشیم فاصله گیری اجتماعی را مراعات کنیم، ماسک بپوشیم، مشت های خود را مرتبا بشوییم و اجتماعات داخل فضاهای بسته را محدود کنیم مگر اینکه زمانی برسد که ویروس نهان شود.

اقدامات محافظتی دربرابر کووید ۱۹ امکان پذیر است به محدود کردن انتشار آنفلوانزا همچنین کمک نرم. داخل فضای داخلی یا خارجی، ماسک ها می توانند انتقال هوابرد هر دو بلای ناگهانی ویروسی را که همراه با سرفه، عطسه و صحبت کردن فرد عفونی گستردن بی پرده می کنند، کاهش دهند.مقاله های مرتبط:کووید ۱۹ چگونه بر خلع آنفولانزای آینده تأثیر خواهد گذاشت؟در قضیه دنیاگیری کووید ۱۹، چه زمانی باید واکسن آنفلوانزا را دریافت کرد؟ویروس کرونا دربرابر آنفولانزا؛ کدامیک واقعا خطرناک نمدار است؟

ازآنجاکه به نظر می رسد آنتی بادی هایی که بی نظیر در معلول ابتلا به عفونت ویروس کرونا تولید می کند، خلال زمان کاهش واضح می کنند، احتمال زیادی وجود دارد که بخاطر ایجاد محافظت کافی احتیاج باشد واکسن ویروس کرونا به نعوظ مجدد و شاید سالانه دریافت شود. برخلاف آنفلوانزا، کووید ۱۹ نشانه ای از فصلی وجود داشتن ندارد. هوا گرم باشد یا سرد، خشک باشد یا مرطوب، ویروس کرونا همچنان به شدت عفونی است. این ویروس به سادگی از فردی به بی مانند دیگر نقل مکان می شود و حتی می تواند قبل از اینکه فرد مبتلا ملتفت شود که دستخوش عفونت شده است و همچنین بوسیله وسیله ی کسانی که دچار مصیبت قابل توجهی نمی شوند، انتقال روبرو کند.

موضوع عمده دیگر اینکه واکسن آنفلوانزا باعث بروز آنفلوانزا نمی شود. برخی افراد ممکن است با دریافت واکسن آنفلوانزا دچار تب شوند، اما این شرایط ممکن است تاحدی نشان دهنده ی تلاش بدن بخاطر ایجاد پاسخ کنف باشد. کسانی که طی چند روز فاتحه ستاندن واکسن دچار عفونتی مانند آنفلوانزا می شوند، ممکن است درواقع دچار عفونت تنفسی دیگری شده باشند یا قبل از دریافت واکسن به عفونت آنفلوانزا مبتلا بوده باشند.

ویروس های آنفلوانزا به طور متعارف دارای اطراف ی نهفتگی یک تا چهار روز قبل از ابراز علائم هستند و حدود دو هفته کشش می کشد تا معلول حفاظتی واکسن تمام شود. چنانچه افراد قبل از ایمن سازی مناسب دچار ویروس شوند، این حدس وجود دارد که بلای ناگهانی آن ها از شدت کمتری برخوردار باشد. این طور چیزی ممکن است درمورد واکسن کرونا نیز صادق باشد.

کارشناسان سراسیمه همزمانی همه گیری آنفلوانزای امسال با دنیاگیری کووید ۱۹ هستند که بوسیله صبر می تواند جهیز مراقبت های بهداشتی را مادون تنگ کردن فراغت داده و سبب کمبود بیشتر تخت های بیمارستان و تجهیزات محافظ شخصی شود. لب الریه یکی از مالیات غیرمعمول آنفلوانزا است که می تواند بوسیله بار بستری شدن های تک نیاز برای افرادی که دچار عفونت ویروس کرونا هستند، بیفزاید.

کارشناسان نیز نگران افرادی هستند که دستخوش آنفلوانزا شده و با تصور ابتلا به کووید ۱۹ بوسیله دنبال شهود محافظت های پزشکی و آزمایش هستند که می تواند آن ها را درمعرض این ویروس وحشتناک صبر داده و نیز موجب کمبود آزمایش شود. هر دو بیماری می توانند باعث بروز علائم مشابهی همانند تب، سرفه، تنگی نفس و خستگی جدی شوند.

احتمال نگران کننده دیگر آن است که افراد دچار آنفلوانزا ممکن است نسبت به ابتلا به کووید ۱۹ مستعدتر شده و دچار بیماری شدیدتری شوند. حتی چنانچه ابتلا به کووید ۱۹ را درنظر نگیریم، مالیات آنفلوانزا می تواند جدی باشد. آن ها شامل ذات الریه باکتریایی، عفونت گوش، عفونت سینوس و بدتر شدن شرایط پزشکی مزمنی بسان آسم، دیابت و نارسایی احتقانی قلب می شوند. سایر افراد درمعرض خطر مالیات موکد مرتبط با آنفلوانزا شامل افراد ۶۵ ساله و سالخورده تر، زنان باردار و کودکان تحت ۵ سال می شوند.

کودکان ناچیز از ۶ ماه یا افراد دچار شرایط پزشکی مانند کسانی که دارای سابقه ی سندرم گیلن باره بوده یا قبلا واکنش شدیدی دربرابر واکسن آنفلوانزا داشته اند، نباید واکسن را دریافت کنند. اگرچه مقابل دستورالعمل های مرکز کنترل و پیشگیری از بیماری، بیشتر افرادی که نسبت به تخم مرغ آلرژی دارند، می توانند واکسن آنفلوانزا را عاری خطر دریافت کنند. این واکسن حاوی ویروس غیرفعال است، بنابراین برای کسانی که نباید با واکسن حاوی ویروس حی ایمن سازی شوند، بی خطر است. البته بهتر است وقتی احساس ناخوشی می کنید، واکسن را شهود نکنید.

برخی انواع واکسن آنفلوانزا عزب بخاطر استفاده داخل افراد بزرگسال تأیید شده است. بخاطر شهید واکسن نوترکیب آنفلوانزای Flublok Quadrivalent که داخل آن از ویروس های رشدیافته در برز مرغ کاربرد نشده است، بخاطر افراد دارای سن ۱۸ سال و بیشتر مفت است.

برای افراد ۶۵ ساله و مسن تر، واکسن غیرفعالی به نام Fluzone High-Dose دردسترس است. این واکسن مخصوصا بخاطر افرادی که در خانه های سالمندان و دیگر مراکز مراقبت های طولانی مدت عمر می کنند، وصیت می شود. سطوح آنتی ژن موجود در این واکسن که برای ساختن پاسخ امان لازم است، چهار موافق بیش از مقداری است که در واکسن های دارای دوز میزان آنفلوانزا وجود دارد.

بوسیله طورکلی، ماه اکتبر (۹ مهر تا ۹ آبان) زمانی ایده آل بخاطر قبض واکسن آنفولانزا بخاطر کمک به محافظتی است که در طاس فصل پیش رو دوام می آورد، در مقابل اثرات آن با گذشت زمان ممکن است کاهش پیدا کند. البته امسال باتوجه به دنیاگیری، ماه سپتامبر (۱۰ شهریور تا ۸ مهربانی) ممکن است بهتر باشد، در غیر این رخ هر زمان که بتوانید، بهتر است واکسن را دریافت کنید.بیشتر بخوانید:شهری در برزیل به امان پرسنل دربرابر کووید ۱۹ دست پیدا کردورزش کردن برای بیماران ابتکاری بهبودیافته از کووید ۱۹ می تواند خطرناک باشدکمبود خواب لذت زندگی را کاهش می دهدتغذیه تندرست می تواند مخاطره چاقی را کاهش دهدکووید ۱۹ می تواند شوق به عمر را کاهش دهد

شاید دوست داشته باشید:

«ردِپای عشق در شعر زنان دنیا» در بازار تاریخچه

 به گزارش ایسنا، در معرفی این مجموعه که درون نشر زرینِ اندیشناک منتشر شده، آمده است:  این کتاب حاویِ شعرهایی […]

احتمال ابتلا به کووید ۱۹ امکان پذیر است موقوف به سن نباشد

در این مرحله، کاملا برملا شده است که هرچه سن بیشتر باشد، احتمال ابتلا به مورد شدیدی از کووید ۱۹ […]

توصیه های پزشکی بوسیله بیماران سرطانی در غوغا کرونا

بوسیله گزارش همشهری آنلاین به نقل از روزنامه نگار مهر، محسن اسفندبد، با اشاره بوسیله روزهای ابتدایی شیوع کرونا در کشور، گفت: داخل […]